Strona głównaZdrowiePij piwo, będziesz zdrowszy?

Pij piwo, będziesz zdrowszy?

Już powszechnie wiadomo, że umiarkowane ilości alkoholu mogą być dobre dla zdrowia. Okazuje się także, że nie bez znaczenia jest rodzaj wypijanych trunków. Eksperci zabrali informacje na temat korzyści z picia piwa - jest ich dość dużo, by zachęcić do sięgnięcia po kufel. Warto jednak pamiętać, że kluczową sprawą jest tu dawka napoju.
Pij piwo, będziesz zdrowszy? Ci, którzy raczą się umiarkowanymi ilościami , mogą liczyć na określone korzyści dla zdrowia. A jest ich niemało. Trzeba tylko przestrzegać rekomendowanych dawek, bo nadmiar alkoholu zaprzepaszcza możliwe dobrodziejstwa - zwiększa ciśnienie krwi, poziom triglicerydów, wypłukuje wapń z kości, a także może powodować uszkodzenia nerek.

Jeśli pijesz piwo w rozsądnych ilościach, możesz spodziewać się:

  • zmniejszenia ryzyka chorób serca

Dzieje się tak dlatego, że złocisty napój zwiększa poziom HDL (dobrego cholesterolu) i zapobiega powstawaniu skrzepów obniżając poziom czynników krzepliwości, np fibrynogenu. Jednakże, w przypadku osób o nadmiarze triglicerydów i nadciśnieniu piwo powinno być pite z dużą ostrożnością, bo dodatkowo sprzyja nasileniu tych właśni czynników .

  • poprawy pamięci

Jak wynika z badań opublikowanych w New England Journal of Medicine w 2005 roku z udziałem 11 tysięcy starszych kobiet, panie serwujące sobie jedno piwo dziennie cechowały się zmniejszonym o 20 proc. ryzykiem spadku w porównaniu do pań unikających tego trunku.

  • osłabienia ryzyka cukrzycy

W 2011 roku uczeni z Harvard University zaprosili do badań około 38 tysięcy kobiet w średnim wieku. Wykazano, że panie pijące nie więcej niż dwa drinki dziennie miały o 25 proc. niższe prawdopodobieństwo zachorowania na w porównaniu do abstynentek. Jeśli chodzi o piwo, ma ono wysoki indeks glikemiczny, tzn. wywołuje wysokie skoki poziomu cukru, jednakże niewielka ilość tego napoju nie jest groźna, a przydaje opisanych powyżej dobrych efektów.

  • poprawy poziom witamin z grupy B i antyoksydantów w organizmie

Piwo zawiera więcej witamin z grupy B niż przeciętne wino, a także około dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż wino białe.

  • zmniejszenia ryzyka raka

Gdy mięso jest przyrządzane w bardzo wysokich temperaturach, wytwarzają się heterocykliczne aminy (HCA), tj. niebezpieczne związki rakotwórcze. Marynowanie mięsa lub kurczaka w piwie bądź winie zmniejsza powstawanie rakotwórczych HCA nawet o 88 proc. , wynika z badań opublikowanych w 2009 w Journal of Agricultural and Food Chemistry. Należy jednak pamiętać, że wysokie spożycie alkoholu ma wpływ na rozwój określonych nowotworów, takich, jak rak czy .

  • lepsze funkcjonowanie jelit

W jednym litrze piwa znajduje się znaczna ilość, bo 6 gramów błonnika rozpuszczalnego. Wspomaga on pracę jelit, a także pomaga pozbyć się nadmiaru i cukru z układu pokarmowego.

  • pomoc w ochronie przed

Naukowcy z Uniwersytetu w Extremadurze przeprowadzili badania, z których wynika, że u kobiet pijących piwo gęstość masy kostnej była większa niż pań, które nie serwowały sobie tego złocistego trunku lub wolały raczyć się winem.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:43:09, 18-09-2014 Barakuda

    Zdrowe picie piwa, choć się po nim głowa kiwa.
    A na poważnie, czy to nie jest przypadkiem tak, że piwo jest zdrowe, ale tylko to produkowane na chmielu?
    Te dzisiejsze piwa wszystkie na słodzie, konia z rzędem temu, kto znajdzie w składzie jakiegoś piwa chmiel.
    Przeszukałam bardzo wiele marek i nie znalazłam nigdzie tego składnika. Przywoziłam takie tylko z czeskiego Cieszyna.
    ... zobacz więcej
  • 18:59:05, 20-09-2014 Jarosław II

    Polskie piwa nie dość, że nie są z chmielu to dodatkowo WSZYSTKIE są zaprawiane żółcią bydlęcą aby miały "naturalną" goryczkę. Dlatego nigdzie już nie są eksportowane bo nasza żulernia wypije wszystko.
  • 19:30:37, 20-09-2014 babciela

    Poza tym daje te fatalne brzuchy- piłki, no i wywoluje cukrzyce...
  • 22:46:37, 20-09-2014 Jarosław II

    A wątroba? Zdecydowanie lepsza kąpiel w piwie. Ma dużo drożdży.
  • 13:02:03, 21-09-2014 Basko

    Cytat:
    Jarosław II
    A wątroba? Zdecydowanie lepsza kąpiel w piwie. Ma dużo drożdży.

    Tylko ten zapach-wrrrr
  • 18:25:32, 21-09-2014 Barakuda

    Dlatego lepiej napić się wódki / chociaż po niej rozum krótki/, oczywiście tylko okazjonalnie, niż piwko codziennie.
  • 18:47:49, 21-09-2014 Jarosław II

    Cytat:
    Barakuda
    Dlatego lepiej napić się wódki / chociaż po niej rozum krótki/, oczywiście tylko okazjonalnie, niż piwko codziennie.
    Dlaczego krótki? Ja wszystko pamiętam a codziennie 50 gram nalewki jest zużywane. Piwo jednak to symbol PRL-u, i legalnego picia publicznie, kiedy na każdej ulicy były kioski w formie beczek i piwo kuflowe. I piwo było z chmielu a nie zaprawiane żółcią i skonfiskowaną gorzałą i technicznym spirytusem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć