Strona głównaZdrowiePij mleko. Dzięki temu możesz lepiej kontrolować cukrzycę

Pij mleko. Dzięki temu możesz lepiej kontrolować cukrzycę

Mleko powinno być stałym elementem diety nie tylko dla dzieci, dorosłym też jest polecane, bo zawiera ważne dla zachowania zdrowia składniki. Teraz ustalono, że gdy jest wypijane rano, pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi w kolejnych porach dnia, co ułatwia kontrolę cukrzycy.
Pij mleko. Dzięki temu możesz lepiej kontrolować cukrzycę [Fot. 5ph - Fotolia.com]
Uczeni z University of Guelph w Kanadzie odkryli, że serwowanie sobie mleka na śniadanie pomaga diabetykom łatwiej kontrolować chorobę. Skutkuje zmniejszeniem poziomu glukozy we krwi w późniejszych godzinach.

To nie wszystkie korzyści z picia - okazuje się też, że śniadanie bogate w produkty mleczne pozwala na zmniejszenie apetytu w dalszej części dnia aż do pory obiadowej, przez co może być dobrą strategią ograniczania problemu z nadwagą.
W badaniach uczeni sprawdzili, jakie efekty daje śniadanie złożone z mleka wysokobiałkowego oraz płatków zbożowych o wysokiej zawartości węglowodanów. Przeanalizowano, jak produkty te wpłynęły na poziom uczestników, uczucie sytości oraz wielkość posiłków w dalszej porze dnia.

Okazało się, że dzięki białkom serwatki i kazeinie, które naturalnie występują w mleku, uwolnione zostały hormony spowalniajace trawienie i zwiększające uczucie sytości. Co wiecej, okazało się, że osoby, które zjadły takie śniadanie, miały niższy poziom glukozy we krwi aż do obiadu.

Jak wskazują autorzy, na całym świecie choroby metaboliczne są coraz powszechniejsze, a i to jedne z głównych problemów zdrowotnych. Tym większe znaczenie mogą mieć więc dietetyczne strategie w zakresie zmniejszania ryzyka i leczenia tych dolegliwości.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Dairy Science.

Na podstawie:;

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć