Strona głównaZdrowiePij kakao - pomaga sercu, gdy zmagasz się ze stresem

Pij kakao - pomaga sercu, gdy zmagasz się ze stresem

Większa ilość flawanoli w diecie, naturalnych związków znajdujących się w dużych ilościach np. w kakao, może chronić ludzi przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi wywołanymi stresem, takimi jak udar, choroby serca i zakrzepica.
Pij kakao - pomaga sercu, gdy zmagasz się ze stresem [fot. Plants World from Pixabay]
Odkryto, że naczynia krwionośne lepiej funkcjonowały podczas doświadczania stresu psychicznego, kiedy ludzie otrzymywali napój kakaowy z dużą zawartością niż podczas picia jakiegoś innego napoju bez tych związków.

Cienka błona komórek wyściełająca serce i naczynia krwionośne, jeśli jej śródbłonek jest zdrowy, pomaga zmniejszyć ryzyko chorób naczyń obwodowych, udaru, , cukrzycy, niewydolności nerek, rozrostu guzów, i ciężkich wirusowych chorób zakaźnych. Tymczasem stres psychiczny może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Uczeni z University of Birmingham zbadał wpływ flawanoli kakaowych na spowodowane stresem zmiany funkcji naczyń. - Odkryto, że picie bogatego we flawanole może być skuteczną strategią dietetyczną zmniejszenia czasowych zaburzeń funkcji śródbłonka po doświadczeniu stresu psychicznego; taki napój poprawia również przepływ krwi podczas stresujących zdarzeń - mówi dr Catarina Rendeiro z University of Birmingham.

W ramach testów grupie zdrowych mężczyzn podano napój kakaowy o wysokiej zawartości flawanolu na 90 minut przed ukończeniem ośmiominutowego zadania skutkującego stresem psychicznym. Autorzy zmierzyli przepływ krwi w przedramieniu i aktywność układu krążenia przed i podczas doświadczania oraz ocenili funkcjonowanie naczyń krwionośnych do 90 minut po przeżyciu stresu. Okazało się, że funkcja naczyń krwionośnych była mniej zaburzona, gdy uczestnicy pili kakao o wysokiej zawartości flawanolu. Co więcej, substancje te poprawiły przepływ krwi w czasie zmagania się ze stresem.

Stres jest obecnie rozpowszechniony i wiąże się zarówno z problemami zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Stres wywołuje natychmiastowy wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi u zdrowych osób, a także skutkuje przejściowym osłabieniem funkcji tętnic, co odnotowuje się także po ustąpieniu epizodu stresu.

Już pojedyncze stresujące zdarzenia zwiększają ryzyko ostrych incydentów sercowo-naczyniowych. Badania pokazały też, że osoby zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi wykazują silniejsze reakcje naczyniowe na ostry stres.

- Nasze odkrycia są istotne, biorąc pod uwagę, że zalecaną dzienną dawkę flawanoli można dostarczyć jedząc różnorodne produkty bogate we te związki - szczególnie jabłka, ciemne winogrona, jeżyny, wiśnie, maliny, gruszki, rośliny strączkowe, zieloną herbatę i kakao. Ma to ważne skutki dla ochrony naczyń krwionośnych u osób, które są bardziej podatne na efekty stresu psychicznego - wskazuje dr Rendeiro.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy