Strona głównaZdrowiePiętnaście kroków do zachowania młodości umysłu i ciała

Piętnaście kroków do zachowania młodości umysłu i ciała

Zachowaj młodość. Nie wszystkie skutki procesu starzenia się da się wyeliminować, ale można sprawić, że nastąpią później lub będą osłabione. Wymienionych poniżej piętnaście punktów pomoże ci utrzymać młodość ciała i umysłu.
Piętnaście kroków do zachowania młodości umysłu i ciała
  1. Poszukaj ciszy
  2. Jak wykazały badania, mieszkańcy miasta mogą przeżywać kilkadziesiąt dni z mniej niż 5 minutami ciszy. Cisza pomaga zachować spokój i dobrze wpływa na układ nerwowy.

  3. Pij gorącą wodę
  4. Picie gorącej wody ma działanie oczyszczające. 3 do 5 filiżanek gorącej wody dziennie skutkuje zrównoważeniem gospodarki hormonalnej i ogrzewa narządy trawienne.

  5. Koncentruj się na tym, co jesz
    Nie jedz „mechaniczne". Zwróć uwagę nie tylko na to, co nakładasz na talerz, ale i sam proces jedzenia. Spożywaj posiłki w ciszy i spokoju. Unikaj zatłoczonych, głośnych miejsc, które zaburzają pracę układu nerwowego i systemu trawiennego. Jedz świadomie- nie oglądaj w tym samym czasie telewizji, zwracaj uwagę na zapach, wygląd i smak potraw. To sprawi, że nie zechcesz sięgać po .

  6. Oddechem zwalczaj zmartwienia
    Jeśli jest coś cię niepokoi, zmień sposób oddychania. Niespokojne myśli wywołują napięcie i spłycają oddech. Dotleń organizm i uspokój układ nerwowy głęboko oddychając - korzystając również z przepony.

  7. Chodź na boso
    Kiedy tylko masz okazję. Poczuj podłoże. To zdrowe dla stóp i wpływa na zdrowe lepsze samopoczucie.

  8. Sięgaj po zdrowe przekąski
    Jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem, pamiętaj o zdrowych przekąskach, np. : są bogate w , który ułatwia odpoczynek systemowi nerwowemu i nadnerczom.

  9. Korzystaj z aromaterapii
    Zadbaj, by dom wypełniały przyjemne relaksujące zapachy. Przykładowo, olejek cynamonowy pomaga zwalczać zmęczenie i poprawia nastrój.

  10. Myj nie tylko zęby - język również
    Czyszczenie języka pomaga pozbyć się toksyn i bakterii, które zgromadziły się na języku. Według zasad medycyny ajurwedyjskiej skrobanie języka to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić w godzinach porannych. Zapobiega to przeniknięciu szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza organizmu.

  11. Nie skąp sobie relaksu
    Stres to jeden z najszybciej i najintensywniej postarzających czynników. Nie rezygnuj z odpoczynku i odprężenia. Nie odkłądaj tego na potem. Każdego dnia znajdź czas na relaks - masaż, po parku, długą aromatyczną kąpiel, etc. „Napięcie to ktoś, kim sądzisz, że powinieneś być, relaks to ktoś, kim jesteś", mówi chińskie przysłowie.

  12. Oddychaj głeboko
    Ci, którzy to robią, żyją dłużej. Dobre utlenienie organizmu pozwala mu lepiej funkcjonować. Codziennie bierzemy wdech 26 tysięcy razy - rzadko zaś czynimy to świadomie.

  13. Dbaj o higienę snu
    Popraw poprzez zmniejszenie ekspozycji na szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Usuń jak najwięcej urządzeń elektrycznych z sypialni, jeśli to możliwe. Usuń też niepotrzebne przedmioty, zagracona przestrzeń nie pozwala wypocząć.

  14. Weź wolne od technologii i informacji
    Bezustannie jesteśmy bombardowani negatywnymi informacjami z telewizji, radia, Internetu. Nawet jesli umiemy się od tego zdystansować, cześć z tego zostaje w naszych głowach wywołuąc niepokój i rozdrażenienie. Warto zagwarantować sobie czas wolny od nowych technologii i informacji, w ten sposób łatwiej się wyciszyć.

  15. Nie podpieraj się rękami
    Nie podpieraj brody rękami. To przyspiesza powstawanie i pogłębianie zmarszczek.

  16. Stosuj afirmacje
    Afirmacje to poręczne narzędzie w trudnych czasach i ułatwiają spokojniejsze reagowanie na kłopoty. Afirmacja wykorzystuje mechanizm autosugestii i medytacji wzmacniając poczucie akceptacji.

  17. Nie ignoruj sygnałów organizmu
    Nie lekceważ informacji o stanie organizmu, jakie daje ci on sam. Jeśli gorzej się czujesz, nie odkładaj wizyty u lekarza na później, reaguj na zaburzenia, bóle, etc. Dzięki temu masz większe sznase na zahamowanie rozwoju wielu groźnych chorób.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy