Strona głównaZdrowiePierwiastek spokoju - magnez

Pierwiastek spokoju - magnez

Nasze życie nabiera coraz większego tempa. Intensywna praca, dostosowanie się do nowych sytuacji i szybkie podejmowanie ważnych decyzji to sytuacje powodujące stres. W sytuacjach stresowych naszemu organizmowi szczególnie potrzebny jest „pierwiastek spokoju”, czyli magnez.
Przetworzona żywność i niska zawartość magnezu w wodzie to jedne z kilku przyczyn obniżonego poziomu magnezu u Polaków. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne w sytuacji, gdy tak wiele osób narażonych jest na ciągły stres. Brak odpowiedniej ilości magnezu w organizmie powoduje znacznie większą podatność na stres, rozdrażnienie, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Wszystko to obniża naszą zdolność do pracy i utrudnia sprawne funkcjonowanie.

Niedobór magnezu, niezależnie od natężenia zawsze jest czynnikiem zwiększającym wrażliwość na stres. Stres z kolei jest przyczyną utraty magnezu w organizmie. Osoba o obniżonym poziomie magnezu w organizmie znajduje się więc w „błędnym kole”, które można przerwać przyjmując magnez. Typowymi objawami niedoboru magnezu są: przemęczenie psychiczne i fizyczne, nadmierna pobudliwość i drażliwość, trudność z koncentracją uwagi i zasypianiem, drganie powiek i skurcze mięśni, napady szybkiego bicia serca. Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu to stres, wadliwe odżywianie, alkohol, kofeina, stosowanie antybiotyków, biegunki, choroby nerek, nadczynność tarczycy.

Duże ilości magnezu znajdują się między innymi w czekoladzie, orzechach, bananach, nasionach roślin strączkowych, mące i pieczywie pełnoziarnistym. Mimo to stosowana przez nas dieta nie zawsze pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Znaczne straty magnezu powstają w wyniku procesu oczyszczania ziaren zbóż, jak również podczas przemysłowej obróbki żywności. Oprócz stresu bardzo duży wpływ na wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu ma m.in. spożywanie dużej ilości cukru oraz kawy.

Charakterystycznymi cechami magnezu są jego trudna wchłanialność i szybkie pozbywanie się go przez organizm. Bardzo istotna w wyborze preparatu magnezowego jest więc to, by jego forma była łatwo przyswajalna forma oraz fakt zatrzymania magnezu w organizmie.

i]Na podstawie Centrum Informacji GlaxoSmithKline[/i]

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy