Strona głównaZdrowiePieką lub bolą cię stopy? To może być neuropatia

Pieką lub bolą cię stopy? To może być neuropatia

Wiele osób doświadcza drętwienia, mrowienia i bólu stóp bez znanej przyczyny. To neuropatia małych włókien, który może skutkować osłabieniem i problemami z równowagą. W licznych przypadkach ludzie zmagają się zarówno z neuropatią małych, jak i dużych włókien.
Pieką lub bolą cię stopy? To może być neuropatia [fot. tookapic from Pixabay]
Amerykanie odkryli, że dotyczy 13,3 na 100 tysięcy osób i w ciągu dwóch dekad badań wskaźnik ten wzrastał.

Taki wzrost może częściowo wynikać z większej świadomości ludzi. Inną możliwością jest jednak to, że zwiększał się poziom nadwagi i w badanym regionie. Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) zwiększa ryzyko i nadmiernego poziomu trójglicerydów, co może również prowadzić do neuropatii - wyjaśnia dr Christopher J. Klein z Mayo Clinic w Rochester.

Około 50 proc. osób z neuropatią miało cukrzycę, w porównaniu do 22 proc. osób bez tej dolegliwości. Co więcej, ludzie doświadczający neuropatii byli też bardziej narażeni na bezsenność oraz na zawały serca. Osoby z neuropatią częściej zażywały opioidy przeciwbólowe.

- W związku z tym osoby z neuropatią małych włókien powinny być badane pod kątem problemów z sercem i warto monitorować u nich poziom glukozy we krwi pod kątem objawów cukrzycy - mówi dr Klein.

U ponad jednej trzeciej osób rozwinęła się neuropatia dużych włókien podczas badania, średnio pięć lat po diagnozie choroby małych włókien.

- Dobrą wiadomością jest to, że u większości osób z neuropatią idiopatyczną nie rozwijają się poważne zaburzenia ani , jednak ludzie ci mieli wiele innych schorzeń i zwiększone ryzyko zawału serca, więc leczenia i metody zapobiegania mają kluczowe znaczenie - uznaje dr Klein.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy