Strona głównaZdrowiePięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować

Niektóre problemy jamy ustnej są niestety często przez nas ignorowane. Mamy nadzieję, że dolegliwość „minie sama”, a wizytę u stomatologa odkładamy, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego. Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność.
Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować [Fot. Syda Productions - Fotolia.com] Nie wszystkie opisane dolegliwości są dla nas niebezpieczne. Jednak wiele z nich powoduje znaczący dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, którego, jak się okazuje, możemy w szybki i prosty sposób uniknąć. Warto również pamiętać, że zdrowa jama ustna ułatwia nam zachowanie w zdrowiu całego organizmu. Zobaczcie więc, jakie najczęstsze schorzenia mogą się nam przytrafić i jak sobie z nimi radzić.

Krwawienie dziąseł

Jeśli zaprząta naszą głowę przy każdym myciu zębów, to oznacza, że myjemy je niedokładnie i nie usuwamy gromadzącej się w pobliżu linii dziąseł płytki nazębnej, która wywołuje stan zapalny okolicznej tkanki. Żeby pozbyć się problemu, trzeba odwiedzić stomatologa, który przeprowadzi odpowiednie szkolenie dotyczące prawidłowego szczotkowania i utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej, oraz usunie zmineralizowaną płytkę. Warto pamiętać, że zdejmowanie kamienia nazębnego jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem i w dodatku, raz na rok, refundowanym przez NFZ.

Nadwrażliwość zębów

objawia się bólem przy spożywaniu ciepłych lub zimnych produktów. Jest spowodowana odsłonięciem zębiny, co często ma swoją przyczynę w złych nawykach higienicznych (np. używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem) czy spożywaniem produktów o niskim pH. Objawy nadwrażliwości można złagodzić stosując specjalne środki pielęgnacyjne zalecone przez stomatologa.

Afty

Potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. to nadżerki błony śluzowej jamy ustnej o wielkości do 2 cm, które mogą występować pojedynczo lub w grupach. Są bolesne, przez co często utrudniają jedzenie, picie, a nawet mówienie. Aby zmniejszyć nasilenie bolesnych objawów możemy zastosować preparat izolujący zmianę od drażniących czynników zewnętrznych.

Suchość w ustach

Ślina pełni ważną funkcję w ochronie zębów przed próchnicą. Utrzymując wilgotne środowisko utrudnia bakteriom osadzanie się na powierzchni zębów oraz neutralizuje pH jamy ustnej. Dodatkowo nawilża błonę śluzową, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Jeśli więc zaobserwowaliśmy u siebie , warto skonsultować go z lekarzem.

Nieświeży oddech

Problemy z mogą wywołać zakłopotanie oraz wstyd. Ponieważ przyczyną tego problemu może być niewystarczająca higiena jamy ustnej, warto zadbać o prawidłowe oczyszczanie zębów. Osadzający się nalot, nieusuwany zamienia się w płytkę nazębną a później kamień, który jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za wiele chorób w jamie ustnej (problemy z dziąsłami, infekcje bakteryjne, grzybicze czy próchnica).

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu mniej więcej potrzeba, aby oczyścić dokładnie wszystkie zęby oraz, żeby składniki zawarte w paście wywarły swoje działanie.

Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki, a także zawierać substancje wzmacniające szkliwo lub łagodzące nadwrażliwość. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy