Strona głównaZdrowiePięć porcji warzyw i owoców dziennie sprzyja długowieczności

Pięć porcji warzyw i owoców dziennie sprzyja długowieczności

Od jakiegoś czasu dietetycy zalecają jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, bo taki sposób odżywiania się ma zapewnić dobre zdrowie i samopoczucie. Okazuje się też, że dieta tego rodzaju pomoże żyć dłużej.
Pięć porcji warzyw i owoców dziennie sprzyja długowieczności [fot. Jasmine Lin from Pixabay]
Badacze z Uniwersytetu Harvarda sprawdzili, jakie proporcje w jedzeniu codziennych dawek warzyw i owoców są optymalną wersją dietetycznych rekomendacji. Badanie wykazało, że spożywanie dwóch porcji owoców i trzech porcji warzyw wiąże się z niższym wskaźnikiem śmierci w badanym okresie.

Badanie mówi, że jedzenie większej ilości warzyw i owoców nie miało już związku z dodatkowymi korzyściami. - Łącznie prawdopodobnie zapewnia największe korzyści pod względem zapobiegania poważnym chorobom przewlekłym i jest stosunkowo osiągalną dawką dla ogółu społeczeństwa - mówi dr Dong D. Wang, epidemiolog i dietetyk z Harvard Medical School.

Jednocześnie eksperci zaznaczają, że nie wszystkie warzywa i owoce są sobie równe. Zielone warzywa liściaste, a także warzywa bogate w oraz i jagody, dają największe korzyści, jeśli chodzi o szanse na . Tymczasem warzywa skrobiowe, np. groszek, kukurydza i ziemniaki, oraz soki owocowe nie były związane ze zmniejszonym ryzykiem śmierci w badanym okresie ani obniżeniem ryzyka .

Takie wyniki uzyskano na podstawie badań, w których przeanalizowano zbierane przez trzy dekady dane dotyczące wielu tysięcy ludzi.

Na podstawie: ;

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 10:58:48, 08-03-2021 Mariola37

    Pięciu porcji warzyw nie jem w ciągu dnia, ale z samego rana wypijam sok ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców. Zakup wyciskarki wolnoobrotowej 4Swiss był świetną inwestycją. Teraz każdego dnia mogę dostarczać porcje witamin

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy