Strona głównaZdrowiePicie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Dobre nawodnienie przez całe życie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca.
Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko niewydolności serca [fot. ExplorerBob from Pixabay]
- Nasze badanie sugeruje, że utrzymywanie odpowiedniego może zapobiec lub przynajmniej spowolnić zmiany w sercu, które prowadzą do jego niewydolności. Wyniki wskazują, że musimy zwracać uwagę na ilość płynów, które dostarczamy organizmowi każdego dnia i uważać, żeby nie pić za mało - mówi dr Natalia Dmitrieva z National Institutes of Health w Bethesdzie w USA.

Zaleca się, by kobiety piły od 1,6 do 2,1 litra płynów dziennie, a mężczyźni - od 2 do 3 litrów. Tymczasem światowe badania wykazały, że wiele osób nie dostarcza sobie nawet ilości płynów z tych dolnych zakresów. w surowicy jest miernikiem stanu nawodnienia: gdy mniej się pije, jego stężenie istotnie wzrasta. W efekcie organizm stara się oszczędzać wodę, aktywując procesy, które przyczyniają się do rozwoju .

- To naturalne, że nawodnienie i sód w surowicy zmieniają się z dnia na dzień, w zależności od tego, ile pijemy. Gdy jednak stężenie sodu w surowicy pozostaje na niskim poziomie przez długi czas, jest to nierzadko związane ze zbyt niskim spożywaniem napojów - wskazuje dr Dmitrieva.

W badaniu sprawdzono, czy stężenie sodu w surowicy u osób w średnim wieku pozwala przewidzieć rozwój niewydolności serca 25 lat później. Zbadano też związek między nawodnieniem i pogrubieniem ścian lewej komory pompującej serca - co jest zwane przerostem lewej komory i co oznacza wyższe ryzyko diagnozy niewydolności serca w przyszłości.

Wyższe stężenie sodu w surowicy w wieku średnim (44-66 lat) było związane zarówno z niewydolnością serca w starszych latach (70-90 lat), jak i przerostem lewej komory. Sód w surowicy był miał istotny związek z niewydolnością serca i przerostem lewej komory po uwzględnieniu innych czynników rozwoju tej dolegliwości: wieku, ciśnienia krwi, funkcji nerek, poziomu cholesterolu we krwi, , wskaźnika masy ciała, płci i palenia papierosów. Każde zwiększenie stężenia sodu w surowicy o 1 mmol/l w wieku średnim wiązało się z odpowiednio o 1,20 i 1,11 wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia odpowiednio przerostu lewej komory i niewydolności serca 25 lat później.

Ryzyko zarówno przerostu lewej komory, jak i niewydolności serca w wieku 70-90 lat zaczęło wzrastać, gdy stężenie sodu w surowicy przekraczało 142 mmol/l w wieku średnim. Jak podaje dr Dmitrieva, ten poziom sodu mieści się w normalnym zakresie i nie jest oznaczony jako nieprawidłowy w wynikach testów laboratoryjnych, ale mógłby być punktem odniesienia dla lekarzy w identyfikowaniu osób, u których należy ocenić poziom przyjmowania płynów.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy