Strona głównaZdrowiePestycydy niszczą układ krążenia

Pestycydy niszczą układ krążenia

Pestycydy i metale ciężkie w glebie mogą szkodliwie oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy.
Pestycydy niszczą układ krążenia [fot. Th G from Pixabay]
- Skażenie gleby jest mniej zauważalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego niż zanieczyszczenie powietrza. Jednak dowody pokazują, że pierwsze z wymienionych może zaburzać funkcjonowanie układu krążenia poprzez szereg mechanizmów, w tym stany zapalne i zaburzenia naturalnego zegara organizmu - mówi profesor Thomas Münzel z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Moguncji w Niemczech.

Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby odpowiada za co najmniej dziewięć milionów śmierci rocznie. Ponad 60 proc. chorób i zgonów związanych z nim spowodowanych jest , takimi jak przewlekła choroba niedokrwienna serca, zawał, udar i arytmie.

Zanieczyszczenia gleby obejmują: metale ciężkie, pestycydy i tworzywa sztuczne. Według ekspertów, zanieczyszczona gleba może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ nasila (zwiększa ilość wolnych rodników) w naczyniach krwionośnych, wywołując stany zapalne oraz zaburzenia .

Zanieczyszczenie z gleby może dostać się do organizmu na kilka sposobów, np. poprzez wdychanie pyłu oraz cząstek nawozu czy plastiku. Metale ciężkie, takie jak kadm i ołów, a także tworzywa sztuczne i toksyny organiczne mogą trafiać do produktów roślinnych, które następnie są zjadane. Wreszcie, niepożądane związki trafiają do rzek i są przenoszone do wody, którą pije wielu ludzi.

Pestycydy z kolei mają związek ze zwiększonym prawdopodobieństwem chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej narażeni są na nie rolnicy i pracownicy przemysłu chemicznego, jednak wszyscy mogą niechcący dostarczać sobie pestycydy ze skażonej żywności, gleby i wody.

Kadm to metal ciężki, który naturalnie występuje w niewielkich ilościach w powietrzu, wodzie, glebie i żywności, jak również można go znaleźć w źródłach przemysłowych i rolniczych. Jak ustalono, osoby z większym poziomem kadmu we krwi cechowały się wyższym zagrożeniem i .

Inny toksyczny metal to ołów zanieczyszczający środowisko w wyniku działania kopalń, hutnictwa, procesów produkcyjnych i recyklingu. Badania wykazały związek między jego wysokim poziomem we krwi i chorobami układu krążenia, w tym chorobą wieńcową, zawałem i udarem mózgu u kobiet i diabetyków. Wreszcie, odnotowuje się też wyższe prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych związanych z narażeniem na arsen, naturalnie występujący metaloid, którego poziom może wzrosnąć w efekcie procesów przemysłowych i stosowania skażonej wody do nawadniania upraw.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy