Strona głównaZdrowiePełnotłusty nabiał zapewni długie życie?

Pełnotłusty nabiał zapewni długie życie?

Wprawdzie od pewnego czasu „w modzie" są produkty odtłuszczone, warto dołączyć do diety także te w wersji pełnotłustej. Dotyczy to przynajmniej nabiału - z nowych badań wynika, że mleczne artykuły o niezmienionej zawartości tłuszczu mogą zmniejszyć ryzyko chorób, które zwykle rozwijają się w starszym wieku.
Pełnotłusty nabiał zapewni długie życie? [Fot. istetiana - Fotolia.com]
Z nowych kanadyjskich badań wynika, że jedzenie pełotłustego może zmniejszyć ryzyko i .
Zgodnie z dietetycznymi rekomendacjami, należy zminimalizować spożycie pełnotłustych produktów mlecznych, ponieważ są one źródłem tłuszczów nasyconych i mogą niekorzystnie wpływać na poziom lipidów we krwi oraz zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci. Dowody na to są jednak nieliczne i niewiele danych dotyczących wpływu nabiału na zdrowie dostępnych jest w krajach o niskich i średnich dochodach. W związku z tym chcieliśmy ocenić powiązania między ogólną ilością produktów mlecznych i określonymi ich rodzajami oraz wskaźnikami śmiertelności i chorobmi sercowo-naczyniowymi – piszą autorzy z McMaster University w Hamilton (prowincja Onatrio).
W ramach badań przeanalizowano zbierane przez 9 lat dane ponad 136 tysięcy osób w wieku 35-70 lat. Informacje dotyczyły diety oraz stanu zdrowia uczestników. Okazało się, że osoby spożywające dziennie trzy porcje pełnotłustych produktów mlecznych cechowały się niższym wskaźnikiem śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do tych, którzy jedli mniej artykułów tego rodzaju. Tej pierwszej grupy dotyczyło również niższe prawdopodobieństwo doświadczenia udaru.

Jak mówią uczeni, zalecenia dotyczące jedzenia o niskiej zawartości tłuszczu opierają się przede wszystkim na związku pomiędzy ilością tłuszczów nasyconych i zagrożeniem nadmiernego poziomu tzw. „złego " LDL. Warto jednak pamiętać, że nabiał zawiera wiele innych składników, takich jak aminokwasy, witamina K, wapń, magnez, czy probiotyki, a one pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Nie można zatem oceniać całej grupy artykułów, biorąc pod uwagę jeden składnik.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy