Strona głównaZdrowiePełnotłusty nabiał zapewni długie życie?

Pełnotłusty nabiał zapewni długie życie?

Wprawdzie od pewnego czasu „w modzie" są produkty odtłuszczone, warto dołączyć do diety także te w wersji pełnotłustej. Dotyczy to przynajmniej nabiału - z nowych badań wynika, że mleczne artykuły o niezmienionej zawartości tłuszczu mogą zmniejszyć ryzyko chorób, które zwykle rozwijają się w starszym wieku.
Pełnotłusty nabiał zapewni długie życie? [Fot. istetiana - Fotolia.com]
Z nowych kanadyjskich badań wynika, że jedzenie pełotłustego może zmniejszyć ryzyko i .
Zgodnie z dietetycznymi rekomendacjami, należy zminimalizować spożycie pełnotłustych produktów mlecznych, ponieważ są one źródłem tłuszczów nasyconych i mogą niekorzystnie wpływać na poziom lipidów we krwi oraz zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci. Dowody na to są jednak nieliczne i niewiele danych dotyczących wpływu nabiału na zdrowie dostępnych jest w krajach o niskich i średnich dochodach. W związku z tym chcieliśmy ocenić powiązania między ogólną ilością produktów mlecznych i określonymi ich rodzajami oraz wskaźnikami śmiertelności i chorobmi sercowo-naczyniowymi – piszą autorzy z McMaster University w Hamilton (prowincja Onatrio).
W ramach badań przeanalizowano zbierane przez 9 lat dane ponad 136 tysięcy osób w wieku 35-70 lat. Informacje dotyczyły diety oraz stanu zdrowia uczestników. Okazało się, że osoby spożywające dziennie trzy porcje pełnotłustych produktów mlecznych cechowały się niższym wskaźnikiem śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do tych, którzy jedli mniej artykułów tego rodzaju. Tej pierwszej grupy dotyczyło również niższe prawdopodobieństwo doświadczenia udaru.

Jak mówią uczeni, zalecenia dotyczące jedzenia o niskiej zawartości tłuszczu opierają się przede wszystkim na związku pomiędzy ilością tłuszczów nasyconych i zagrożeniem nadmiernego poziomu tzw. „złego " LDL. Warto jednak pamiętać, że nabiał zawiera wiele innych składników, takich jak aminokwasy, witamina K, wapń, magnez, czy probiotyki, a one pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Nie można zatem oceniać całej grupy artykułów, biorąc pod uwagę jeden składnik.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy