Strona głównaZdrowiePapryczki chili pomagą osłabić ból

Papryczki chili pomagą osłabić ból

Papryczki chili dodają silnie pikantnego smaku potrawom, mają jednak i inne zastosowania - mogą np. złagodzić ból.
Papryczki chili pomagą osłabić ból [fot. Jill Wellington from Pixabay]
zawierają składnik o nazwie kapsaicyna, która jest substancją odpowiedzialną ostry smak tego warzywa. Kapsaicyna może być stosowana w leczeniu związanego z zabiegiem chirurgicznym, przy chorobach stawów, takich jak: zapalenie stawów i fibromialgia, a także w bolesności mięśni i przy .

Kapsaicyna działa poprzez aktywację określonych receptorów nerwowych w skórze i pod skórą, które powodują pieczenie lub swędzenie. Jeśli te nerwy są aktywowane przez długi czas, ostatecznie tracą zdolność do prawidłowego funkcjonowania i nie są w stanie przetwarzać sygnałów bólu. Gdy leczenie kapsaicyną jest regularne, sygnały nerwowe zostają powstrzymywane, a ból może ulega zmniejszeniu lub nawet zupełnie zanika.

Miejscowo kapsaicynę można stosować do uśmierzania różnego rodzaju bólu. Stanowi ona składnik kremów, balsamów, żeli i maści. Zwykle nie potrzebujesz na nie recepty. Aby osłabić bóle głowy, można wetrzeć taki preparat w nozdrza. W przypadku bólu ciała, warto wmasować środek bezpośrednio w dotknięty obszar. Trzeba jednak unikać kontaktu takich maści z oczami i ustami i dokładnie umyć ręce po ich zastosowaniu.

Dostępna jest też kapsaicyna w plastrach - zwykle zawierają one większe dawki tej substancji. W takiej formie jest stosowana głównie przy schorzeniach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, i neuroterapia cukrzycowa.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy