Strona głównaZdrowiePapierosy zaburzają sen - powodują bezsenność i wybudzanie się

Papierosy zaburzają sen - powodują bezsenność i wybudzanie się

Palacze gorzej sypiają - zarówno ci, którzy sięgają po standardowe papierosy, jak i osoby palące e-papierosy.
Papierosy zaburzają sen - powodują bezsenność i wybudzanie się [fot.  Janek Szymanowski z Pixabay]
Uczeni z Oklahoma State University w Stillwater odkryli, że papierosy wszelkiego rodzaju oznaczają wyższe ryzyko problemów ze snem. Nawet sporadyczne używanie papierosa elektronicznego wiązało się z .

Odopowiednio długi sen jest niezbędny dla prowadzenia zdrowego stylu życia. Przedłużające się zaburzenia odpoczynku zaś mają związek z rozwojem różnych chorób, w tym problemów sercowo-naczyniowych, kłopotów , czy osłabienia pracy układu odpornościowego.

Zawarta we wszelkiego rodzaju papierosach nikotyna negatywnie wpływa na sen. Substancja ta jest środkiem pobudzającym, więc palacze potrzebują dłuższego czasu na zaśnięcie i częściej budzą się w nocy. nie stanowią tu wyjątku.

W testach wzięło udział ponad 1,5 tysiąca ludzi, z których część paliła standardowe papierosy, a niektórzy - epapierosy. Wszyscy, którzy sięgali po papierosy, doświadczali bezsenności - zarówno , jak i wybudzaniem się w środku nocy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization,WHO), każdego roku z powodu używania tytoniu umiera ponad 8 milionów ludzi na całym świecie. Większość zgonów związanych z tytoniem ma miejsce w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów, gdzie marketing branży tytoniowej jest bardzo intensywny. Papierosy zagrażają wszystkim. przyczynia się do , raka i innych chorób, powodując 1,2 mln. zgonów rocznie.

O badaniach napisano w Journal of Sleep Research.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy