Strona głównaZdrowiePapierosy warto rzucać stopniowo?

Papierosy warto rzucać stopniowo?

Do takiego wniosku doszli duńscy badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uważają, że dla zdrowia umysłu lepiej jest rzucić palenie stopniowo.
Papierosy warto rzucać stopniowo? [© igor - Fotolia.com] Aby mózg mógł się lepiej przystosować do pracy bez substancji zawartych w papierosach, lepiej jest rzucać ten nałóg stopniowo, uważają duńscy uczeni.

Po ostatnim papierosie następuje tymczasowy stan podobny do objawów , w istocie bowiem zmniejsza przepływ krwi do mózgu i wchłanianie tlenu. Do takich wniosków doszli uczeni z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Kopenhadze. To z tego powodu tak łatwo jest ponownie ulec pokusie i sięgnąć po papierosy. Warto więc próbować rzucać palenie stopniowo.

Początkowo papierosy zwiększają aktywność mózgu, ale efekt ten szybko znika, gdy tkanki mózgu dostosowują się do nowych bodźców. Już po dwunastu godzinach od wypalenia ostatniego papierosa aktywność mózgu jest osłabiona: wchłanianie tlenu i przepływu krwi spadają nawet o 17 procent w porównaniu do niepalących.

Eksperci sądzą, że potrzeba tygodni lub miesięcy zanim przepływ krwi i zużycie energii w mózgu powróci do normalnego poziomu, choć nie ma pewności co do okresu, w jakim to następuje - zauważa prof. Albert Gjedde, jeden z autorów badania. - Prawdopodobnie ex- palacze często wracają do nałogu nie dlatego, by delektować się smakiem papierosów, ale po prostu dlatego, że objawy odstawienia są nie do zniesienia - dodaje prof. Gjedde. Wydaje się, że palacze po prostu kontynuują to , aby zachować aktywność mózgu.

Co zatem robić? Warto spróbować nie nagle, ale stopniowo, aby nie stać się ofiarą objawów odstawiennych. Badacze porównali wpływ do działania leków. Często zdarza się, że ci, którzy biorą lek przez jakiś czas, już nie kwalifikują się do leczenia. Jednakże przerwanie danej terapii może być trudne, jeśli objawy odstawienia stają się bardzo nieprzyjemne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:31:53, 18-02-2015 Eska1954

    Nie da się rzucić zmniejszając ilość wypalanych papierosów.Po czterdziestu latach intensywnego palenia,rzuciłam i nie palę już ponad rok.Próby palenia mniej u mnie nigdy się nie sprawdzały.
  • 14:54:45, 19-02-2015 ~gość: 31.182.251.xxx

    papieros ma dwa konce ,z jednej strony ogień ,a z drugiej głupca co go pali.Najlepiej nie zaczynać palić papierosów bo trudno wyjść z tego nałogu.
  • 18:59:02, 21-02-2015 katarzynka112

    U mnie świetnie sprawdziła się zamiana ze zwykłego papierosa na e-papierosa http://www.green-smoke.com.pl/ . Być może przyjdzie czas i na niego ale jeszcze nie teraz.
  • 15:54:49, 21-09-2016 m.michalsky

    Wszystko zależy od człowieka. Mój znajomy rzucając palenie stopniowo zmniejszał ich ilość - próba odstawienia "na raz" skończyła się na ciągłym podżeraniu i natychmiastowym przybraniu na wadze.
  • 09:45:19, 09-11-2016 euzebia

    Jestem za tym by rzucać drastycznie, bo tak małymi krokami trudniej uwolnić się od nałogu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy