Strona głównaZdrowiePapierosy - już u osób w średnim wieku mogą osłabiać zdolności poznawcze

Papierosy - już u osób w średnim wieku mogą osłabiać zdolności poznawcze

Palacze w średnim wieku znacznie częściej deklarują osłabienie pamięci i dezorientację niż osoby niepalące, a prawdopodobieństwo pogorszenia funkcji poznawczych jest niższe u tych, którzy zrezygnowali z palenia, nawet jeśli zrobili to niedawno.
Papierosy - już u osób w średnim wieku mogą osłabiać zdolności poznawcze [fot. Lukas Bieri from Pixabay]
Na Ohio State University zbadano związek między paleniem i pogorszeniem funkcji poznawczych za pomocą oceny polegającej na określeniu zmian w poziomie pamięci i/lub dezorientacji.

Ponieważ istnieje związek między paleniem papierosów i oraz innymi formami , takie oznaki problemów we wczesnym okresie życia mogą być pomocne w rozpoznaniu zagrożenia otępieniem.

Rzucenie palenia jest dobre nie tylko z powodów oddechowych i sercowo-naczyniowych, ale też dla zachowania zdrowia neurologicznego, mówi Jenna Rajczyk, współautorka badań.

- Zależność, którą zaobserwowaliśmy, była najsilniejsza w grupie wiekowej 45-59 lat, co sugeruje, że rzucenie palenia w tym okresie życia może mieć korzystny wpływ na zdrowie poznawcze. Podobnej różnicy nie stwierdzono w najstarszej grupie uczestników badań, co może oznaczać, że wcześniejsze rzucenie palenia papierosów daje ludziom większe korzyści - wyjaśnia Jeffrey Wing z Ohio State University.

Określono subiektywne osłabienie funkcji poznawczych (subjective cognitive decline, SCD) u obecnych palaczy i byłych palaczy: takich, którzy niedawno rzucili palenie oraz tych, którzy zrobili to wiele lat wcześniej.

Częstość występowania SCD wśród palaczy była niemal 1,9 razy większa niż u osób niepalących. Częstość wśród osób, które rzuciły palenie mniej niż 10 lat temu, była 1,5 razy większa niż wśród niepalących. Wreszcie, ci, którzy zrezygnowali z papierosów ponad dekadę przed badaniem, odznaczali się częstością występowania SCD nieco wyższą niż grupa niepaląca.

- Odkrycia mogą sugerować, że okres zaprzestania palenia ma znaczenie i może być powiązany ze skutkami poznawczymi. Jeśli chodzi o SCD, to prosta ocena, którą można łatwo wykonać i to w młodszym wieku niż zazwyczaj zaczynamy zauważać osłabienie funkcji poznawczych, które są bliskie diagnozie choroby Alzheimera lub demencji. Co więcej, nie jest to długa lista pytań. To bardziej osobiste odzwierciedlenie stanu poznawczego, które ma wskazać, czy czujesz, że tak bystry/a jak kiedyś - mówi Jenna Rajczyk.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy