Strona głównaZdrowiePamięć poprawia... oddychanie przez nos

Pamięć poprawia... oddychanie przez nos

Sposób, w jaki oddychamy, może wpływać na to, na ile nasze wspomnienia są konsolidowane (wzmacniane i stabilizowane).
Pamięć poprawia... oddychanie przez nos [fot. Mario from Pixabay]
Jeśli po próbie nauczenia się zestawu zapachów oddychamy przez nos, a nie przez usta, zapamiętujemy je lepiej, mówią uczeni z Karolinska Institutet w Szwecji.

- Nasze testy pokazują, że lepiej zapamiętujemy zapachy, jeśli oddychamy przez nos podczas przyswajania jakichś informacji czy doświadczania czegoś. Lepiej jest wówczas konsolidowana , czyli proces, który zachodzi między uczeniem się a odzyskiwaniem wspomnień - mówi dr Artin Arshamian, współautor badań.

W ramach badania poproszono uczestników o zapamiętanie dwunastu różnych zapachów przy dwóch różnych okazjach. Następnie przez godzinę mieli przez nos lub usta. Kiedy czas dobiegł końca, przedstawiono badanym stary i nowy zestaw zapachów i poproszono ich o określenie, który aromat pochodzi z sesji szkoleniowej, a który jest nowy.

Wyniki pokazały, że kiedy uczestnicy oddychali przez nos między czasem uczenia się a rozpoznawaniem aromatów, lepiej je zapamiętywali.

Pomiar aktywności w mózgu

- Następnym krokiem jest zmierzenie, co faktycznie dzieje się w mózgu podczas oddychania i jak jest to powiązane z pamięcią. Wcześniej było to niemożliwe, ponieważ elektrody musiałyby być wkładane bezpośrednio do mózgu. Udało się obejść ten problem i teraz opracowujemy nowy sposób pomiaru aktywności opuszki węchowej i mózgu bez konieczności takiej aplikacji elektrod - wyjaśnia dr Arshamian.

Wcześniejsze testy pokazały, że receptory w opuszce węchowej wykrywają nie tylko zapachy, ale też zmiany w samym przepływie powietrza. W różnych fazach wdechu i wydechu aktywowane są różne części mózgu. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób synchronizuje się oddychanie i aktywność mózgu oraz jak wpływa ono na mózg, a tym samym na nasze zachowanie. Niemniej medycyna tradycyjna często podkreśla znaczenie oddychania dla naszego samopoczucia i .

- Wpływ oddychania na nasze zachowanie jest znany od dawna. Wiedza ta istnieje od tysięcy lat w takich dziedzinach, jak . Dotychczas jednak nie wykazano naukowo, co tak naprawdę dzieje się w mózgu. Teraz dysponujemy narzędziami, które mogą przydać tej wiedzy - wskazuje dr Arshamian.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy