Strona głównaZdrowiePalenie papierosów zaburza pracę serca

Palenie papierosów zaburza pracę serca

Palenie papierosów zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym np. sprzyja rozwojowi nowotworów, zwiększa ryzyko demencji, czy psuje wzrok. Do tej listy trzeba dopisać teraz ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Palenie papierosów zaburza pracę serca [Fot. Nikołaj Grigoriew - Fotolia.com]
Brytyjscy uczeni z Imperial College London odkryli, że im więcej papierosów pali dana osoba, tym wyższe jest u niej ryzyko . To z kolei sprzyja m. in. tak poważnym zdarzeniom sercowym, jak udar.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym typem arytmii, ze statystyk wynika, że cierpi nań ponad 30 milionów ludzi. Przewiduje się, że częstość występowania migotania przedsionków zwiększy się 2,5-krotnie w ciągu następnych 50 lat, częściowo ze względu na starzenie się populacji, częściowo zaś ze względu na zwiększoną powszechność innych czynników rozwoju tej choroby. Jak wykazały badania, arytmia ma związek m. in. z chorobą niedokrwienną serca, , nagłą śmiercią sercową, , chorobą tętnic obwodowych, przewlekłą chorobą nerek i z jakiejkolwiek przyczyny.

Z nowych analiz, w których wzięto pod uwagę 29 badań obejmujących dane dotyczące łącznie niemal 678 tysięcy osób, wynika, że każde 10 „paczkolat" oznaczało zwiększenie o 16 proc. ryzyka migotania przedsionków. Paczkolata to liczba paczek papierosów palonych dziennie pomnożona przez liczbę lat, w których dana osoba paliła.W porównaniu do osób, które nigdy nie paliły, ogólne ryzyko rozwoju migotania przedsionków było o 32 proc. wyższe wśród aktualnych palaczy oraz 9 proc. wyższe wśród byłych palaczy.

Do głównych czynników ryzyka migotania przedsionków zalicza się: wiek, niewydolność serca, chorobę wieńcową serca, nadciśnienie, , otyłość i podwyższone tętno spoczynkowe.

O badaniach napisano w magazynie European Journal of Preventive Cardiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy