Strona głównaZdrowieOtyłość zaburza pracę mózgu

Otyłość zaburza pracę mózgu

Otyłość oznacza nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym, ale może też osłabić zdolności umysłowe. Okazuje się, że nadmierna waga sprzyja osłabieniu zdolności intelektualnych, w tym problemom z pamięcią.
Otyłość zaburza pracę mózgu ma wpływ na rozwój wielu chorób, np. grozi , , bezdechem obturacyjnym, chorobami układu krążenia, różnymi nowotworami, etc. To jednak nie wszystko. Ma bardzo zły wpływ na funkcjonowanie umysłu. Powoduje zmiany, które osłabiają pamięć.

Jak wskazują uczeni z University of Cambridge, otyłość skutkuje problemami poznawczymi, m. in. kłopotami z pamięcią. Te ostatnie zaś prowadzą do nieodpowiedniego dbania o siebie, w tym o dietę, i w efekcie intensyfikują dalsze przybieranie na wadze.

Wyższy BMI oznacza kłopoty z pamięcią epizodyczną. Otyłość negatywnie oddziałuje na hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za pamięć i uczenie się, a także niszczy płat czołowy, którego jednym z zadań jest rozwiązywanie problemów.

W badaniu wzięło udział ponad 50 uczestników o na poziomie 18-51 (BMI ponad 30 oznacza otyłość). Badani zagrali w grę komputerową, która angażowała pamięć. Okazało się, że osoby o najwyższym wskaźniku masy ciała najsłabiej wypadły w grze.

Nadmierna masa ciała możę być związane ze zmianami w strukturze i funkcji mózgu oraz w jego zdolnościach do optymalnego wykonywania określonych zadań poznawczych. W szczególności otyłość jest związana z dysfunkcją hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć i uczenie się, i płata czołowego oraz części mózgu odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i emocje, wskazują autorzy badań.

Zrozumienie tego, co napędza chęć jedzenia i jak reguluje to nasze zachowania dietetyczne staje się coraz bardziej istotne ze względu na intensyfikację problemu otyłości, mówią eksperci. Wiemy, że do pewnego stopnia odczuwanie głodu i sytości jest regulowane przez równowagę hormonów w naszym organizmie i mózgu, ale czynniki psychologiczne również odgrywają ważną rolę - mamy tendencję do jedzenia więcej, gdy rozprasza nas telewizja czy praca. Wielu z nas ma również nawyk jedzenia, gdy przeżywamy , wyjaśniają badacze.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy