Strona głównaZdrowieOtyłość wewnętrzna: czy szczupła osoba może być otyła?

Otyłość wewnętrzna: czy szczupła osoba może być otyła?

Zazwyczaj otyłość kojarzy nam się z wyglądem i widocznym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednak nie zawsze tak musi być. Zdarza się, że szczupłe osoby cierpią na tzw. otyłość wewnętrzną. Poniżej wyjaśniamy zjawisko i radzimy jak mu zapobiegać.
Otyłość wewnętrzna: czy szczupła osoba może być otyła? [Fot. Kristin Gründler - Fotolia.com]

Otyłość wewnętrzna

MONW (ang. metabolically obese normal-weight) to zjawisko metabolicznej otyłości u osób z prawidłową masą ciała, wprowadzone do terminologii medycznej w 1981 roku. Przez wiele lat zespół MONW był bagatelizowany, szczególnie przez brak świadomości wśród pacjentów jak i lekarzy, ale także przez brak mody na profilaktykę i zdrowy tryb życia w ówczesnym czasie. Według obecnych statystyk, zespół MONW może dotyczyć ok 5-6% populacji, a z uwagi na niedoszacowanie nawet 20%.

Jak rozpoznać zespół otyłości wewnętrznej?

Bardzo dobrym i prostym narzędziem pomocnym w rozpoznaniu MONW jest analiza składu masy ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej, w której wykorzystuje się słabe impulsy prądu oraz pomiar obwodu talii (na wysokości pępka). Jeśli masa ciała jest prawidłowa, ale mamy nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu lub nieprawidłowe wyniki laboratoryjne glukozy czy lipidów oraz to powinniśmy podejrzewać zespół MONW.

Osoby cierpiące na MONW to zazwyczaj osoby o nieprawidłowym sposobie żywienia, a także unikający aktywności fizycznej. Przy diagnozowaniu zespołu MONW powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej w obszarze brzusznym – czyli na tzw. otyłość brzuszną, kiedy to nasze ciało przybiera wygląd tzw. jabłka. Do kryteriów rozpoznawczych zalicza się również , niską beztłuszczową masę ciała, wysoki poziom stężenia trójglicerydów we krwi (TG), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz niski poziom cholesterolu frakcji HDL (tzw.dobry cholesterol). Dodatkowymi objawami mogą być: indeks masy ciała (BMI) niższy od 25 kg/m2, wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi oraz duży obwód talii, a także poziom masy tłuszczowej większy niż 30%.

Jak zapobiegać otyłości wewnętrznej?

Najlepszą formą leczenia otyłości metabolicznej u osób z prawidłową masą ciała jest zmiana stylu życia – zmiana nawyków żywieniowych, odpowiedni plan żywieniowy i regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu. Należy unikać tłustych potraw, solonych i słodzonych przekąsek oraz . Warto pamiętać o regularnym odżywianiu oraz spożywaniu pożywnych śniadań. Kluczowym czynnikiem jest także aktywność fizyczna – bez niej ciężko mówić o zdrowym stylu życia. Aktywny wypoczynek wpływa bardzo pozytywnie zarówno na ciało, jak i na psychikę, ponieważ pomaga w rozładowaniu stresu kumulującego się w mięśniach.

Herbalife Nutrition

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy