Strona głównaZdrowieOtyłość szkodzi zdrowiu bardziej niż palenie papierosów

Otyłość szkodzi zdrowiu bardziej niż palenie papierosów

Otyłość może być bardziej niebezpieczna dla zdrowia niż palenie papierosów - z badań uczonych z Cleveland Clinic i z New York University School of Medicine wynika, że osoby otyłe tracą więcej lat życia w wyniku nadmiaru kilogramów niż osoby palące z powodu swojego nałogu.
Otyłość szkodzi zdrowiu bardziej niż palenie W ramach badań autorzy oszacowali liczbę utraconych lat życia dla każdego modyfikowalnego czynnika ryzyka. W tym celu przeanalizowano dane dotyczące zdrowia dużej części amerykańskiej populacji. Okazało się, że najsilniejszym czynnikiem ryzyka wcześniejszej śmierci jest . Na drugim miejscu w takiej klasyfikacji uplasowała się , a w dalszej kolejności , nadciśnienie i nadmierny poziom .

Jak uważają badacze, do pewnego stopnia taki efekt dały kampanie antynikotynowe - wielu ludzi rzuca palenie lub pali mniej. Jeszcze 15 lat temu to tytoń był wskazywany jako główny czynnik .

Autorzy wyjaśniają, że modyfikowalne czynniki ryzyka stanowią znaczne obciążenie dla zdrowia całej populacji. Okazuje się, że do najistotniejszych elementów dbania o dobre zdrowie i dłuższe życie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych należą: zmniejszenie masy ciała oraz leczenie cukrzycy i jedzenie zdrowej żywności.

Otyłość często jest „śmiertelna", bo sprzyja wielu niebezpiecznym chorobom, m. in. nowotworom złośliwym i cukrzycy (zwiękza ich ryzyko odpowiednio o 40 i 93 proc.).

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy