Strona głównaZdrowieOtyłość skraca życie o kilka lat

Otyłość skraca życie o kilka lat

Nawet umiarkowana otyłość może skrócić życie o całe lata, pokazała analiza stanu zdrowia miliona ludzi.
Otyłość skraca życie o kilka lat
Badania Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazały, że umiarkowana , która jest obecnie powszechna, skraca oczekiwaną długość życia o około 3 lata, a znaczna otyłość może zabrać nawet 10 lat.

Do oceny otyłości wykorzystano wskaźnik masy ciała (), który oblicza się, dzieląc wagę danej osoby w kilogramach przez kwadrat jej wzrostu w metrach. BMI na poziomie 30 do 35 określa się jako pierwszy stopień otyłości, wskaźnik w przedziale 40 do 50 zaś to otyłość skrajna. Jakkolwiek BMI nie jest doskonały, przydaje się do oceny, w jakim stopniu tkanka tłuszczowa zagraża zdrowiu.

- Nadwaga skraca długość życia człowieka. W krajach takich jak Wielka Brytania i USA masa ciała większa o jedną trzecią niż optymalna skraca życie o około 3 lata. Dla większości ludzi ponadmiarowa waga oznacza noszenie od 20 do 30 dodatkowych kilogramów. Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, unikaj dalszego tycie, a dzięki temu możesz przedłużyć swoje życie - mówi dr Whitlock z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Porównując skutki otyłości z , ustalono, że kontynuowanie palenia jest tak samo niebezpieczne jak podwojenie masy ciała i trzy razy bardziej niebezpieczne niż umiarkowana otyłość. Zmiana diety i rezygnacja z palenia jest sposobem na wydłużenie życia, oceniają eksperci.

Osoby, które miały pierwszy stopień otyłości (BMI 30 - 35), żyły średnio trzy lata krócej niż ludzie szczuplejsi. Skrajna otyłość (BMI 40 - 50) skracała długość życia o około 10 lat, co jest podobne do skutku palenia papierosów przez całe życie.

Otyłość zwiększa śmiertelność w przypadku niektórych rodzajów raka, ale główną jej „winą" jest zwiększenie ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy