Strona głównaZdrowieOtyłość przez całe życie to problemy z codziennymi zadaniami już po pięćdziesiątce

Otyłość przez całe życie to problemy z codziennymi zadaniami już po pięćdziesiątce

Osoby, które są otyłe od wczesnego okresu życia, mają ponad dwukrotnie wyższe ryzyko trudności w wykonywaniu codziennych zadań niż ci, którzy nigdy nie zmagali się z otyłością
Otyłość przez całe życie to problemy z codziennymi zadaniami już po pięćdziesiątce [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Dłuższy czas trwania otyłości najsilniej oddziaływał na ryzyko problemów z codziennymi czynnościami, a osoby, które stały się otyłe w średnim wieku, odznaczały się niższym zagrożeniem takich kłopotów.

- Częstość występowania otyłości w młodszym wieku wzrasta. Ponieważ nadmierna waga z dzieciństwa często utrzymuje się w dorosłości, prawdopodobne jest, że więcej ludzi będzie się zmagać z tym problemem przez długie okresy życia - mówi dr Nina Rogers University of College London.

- Nasze badanie podkreśla znaczenie zapobiegania i opóźniania wystąpienia , aby zmniejszyć ryzyko niewłaściwego funkcjonowania fizycznego w średnim wieku - dodaje dr Rogers.

Odkryto, że otyłość w każdym wieku w wieku oznaczała wyższe zagrożenie problemami z funkcjonowaniem fizycznym w wieku 50 lat. Na przykład w porównaniu z kobietą o średnim wzroście i wadze w wieku 23 lat, waga wyższa o 8 kg miała związek z 32 proc. wyższym ryzykiem kłopotów z aktywnościami fizycznymi w wieku 50 lat.

Fizyczne funkcjonowanie oceniano za pomocą kwestionariusza, który obejmował informacje o tym, jakie fizyczne zadania codziennego życia dana osoba mogła wykonać, w tym: noszenie zakupów, schylanie się, klękanie, wchodzenie po schodach i chodzenie na umiarkowanych dystansach.

Najczęściej deklarowano kłopoty ze schylaniem się, klękaniem lub pochylaniem się. Ponadto jedna ponad jedna czwarta badanych miała trudności z kąpielą lub ubieraniem się.

Zdolność do wykonywania codziennych zadań fizycznych umożliwiała ludziom dłuższe prowadzenie , pracę lub zaangażowanie w wolontariat oraz częstsze z przyjaciółmi, rodziną i innymi.
Ludzie muszą być w stanie wykonywać fizyczne zadania codziennego życia, aby żyć niezależnie, co ma szczególne znaczenie w kontekście . Wczesne interwencje w celu opóźnienia czy odwrócenia problemów fizycznych działań przed starszym wiekiem są tu kluczowe - mówi dr Pinto Pereira, współautor badań.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy