Strona głównaZdrowieOtyłość niszczy serce, nawet jeśli jest się aktywnym fizycznie

Otyłość niszczy serce, nawet jeśli jest się aktywnym fizycznie

Aktywność fizyczna nie uchyla negatywnego wpływu nadwagi na serce.
Otyłość niszczy serce, nawet jeśli jest się aktywnym fizycznie [Otyłość, ©  pure-life-pictures - Fotolia.com]
Nie można być otyłym, ale zdrowym. Hiszpańskie badania pokazały, że regularna nie eliminuje szkodliwych dla zdrowia skutków nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dotychczas sądzono, że ćwiczenia mogą cofać szkodliwe oddziaływanie nadmiaru kilogramów na układ krążenia. To z kolei doprowadziło do tego, że w ramach polityki prozdrowotnej ważniejsze stało się promowanie wysiłku fizycznego niż utraty wagi.

Ustalono, że w istocie ćwiczenia pomagają w zachowaniu w normie pewnych wskaźników zdrowia. Bez względu na poziom BMI dowolna aktywność oznaczała niższe prawdopodobieństwo , czy nadmiaru w porównaniu z brakiem wysiłku. Im dłuższy i intensywniejszy był trening, tym niższe odnotowywano ryzyko cukrzycy czy nadciśnienia.

Niemniej, osoby z nadwagą i otyłością miały wyższe zagrożenie sercowo-naczyniowe niż ich rówieśnicy o normalnej wadze, bez względu na poziom aktywności. Na przykład, w porównaniu z nieaktywnymi osobami o normalnej masie ciała, ćwiczące osoby z otyłością były około dwa razy bardziej narażone na nadmiar cholesterolu, cztery razy bardziej na cukrzycę i pięć razy bardziej na nadciśnienie.

Wydaje się, że ćwiczenia nie kompensują szkodliwych skutków nadwagi. Dotyczy to i kobiet, i mężczyzn, mówią medycy. Równie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wagi, jak i regularny wysiłek fizyczny, uważają lekarze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy