Strona głównaZdrowieOtyłość nasila problemy poznawcze?

Otyłość nasila problemy poznawcze?

Istnieje związek między neurodegeneracją u osób otyłych a pacjentami z chorobą Alzheimera, wydaje się więc, że pozbycie się nadwagi może spowolnić osłabienie funkcji poznawczych w procesie starzenia i zmniejszyć ryzyko demencji.
Otyłość nasila problemy poznawcze? [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Wcześniejsze badania pokazały, że jest powiązana ze zmianami charakterystycznymi dla choroby Alzheimera, takimi jak uszkodzenie naczyń mózgowych i gromadzenie się beta-amyloidu. Teraz porównano zaburzenia w mózgu w przypadku i otyłości.

Na McGill University w Kanadzie porównano poziom zaniku istoty szarej przy otyłości i chorobie Alzheimera. Zestawiono pacjentów z demencją z osobami bez tej choroby oraz osoby otyłe z osobami o wadze w normie.

Okazało się, że otyłość i choroba Alzheimera wpływają na ścieńczenie kory istoty szarej w podobny sposób. Przykładowo, wykryto w tych grupach przerzedzenie w prawej korze skroniowo-ciemieniowej i lewej korze przedczołowej. To z kolei może być oznaką neurodegeneracji, więc nadmiar kilogramów może powodować ten sam rodzaj zaburzeń w tkance mózgu, co demencja.
Otyłość jest coraz częściej uznawana za chorobę wieloukładową, wpływającą m. in. na układ oddechowy, pokarmowy i sercowo-naczyniowy.

- Nasze badanie wzmacnia wcześniejsze ustalenia wskazujące na otyłość jako istotny czynnik w , pokazując, że ścieńczenie kory może być jednym z potencjalnych mechanizmów ryzyka - mówi Filip Morys, autor badania. - Wyniki pokazują, że zmniejszanie masy ciała u osób otyłych i z nadwagą w średnim wieku, może osłabić późniejsze ryzyko neurodegeneracji i demencji - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy