Strona głównaZdrowieOtyłość jest dziedziczna. Twoje wnuki są pulchne? To dlatego, że sam masz nadwagę

Otyłość jest dziedziczna. Twoje wnuki są pulchne? To dlatego, że sam masz nadwagę

Jeśli masz problemy z wagą, to być może dlatego, że twoi dziadkowie byli „okrągli". A jeśli twoje wnuki mają nadwagę, nie musi to być wina czekolad, które im przynosisz, ale właśnie tego, że trudno ci zrzucić nadmiar kilogramów.
Otyłość jest dziedziczna. Twoje wnuki są pulchne? To dlatego, że sam masz nadwagę [© Arkady Chubykin - Fotolia.com] Otyłość może być dziedziczona z dziadka na , uważają badacze z Victor Chang Cardiac Research Institute w Darlinghurst. W linii żeńskiej predyspozycje do zaś nie są „przekazywane" na wnuczki czy prawnuczki.

„Przez długi czas sądzono, że zdrowie dziecka zależy od zachowań matki od chwili zajścia ciążę. Niewiele uwagi poświęca się na to, w jaki sposób stan zdrowia ojca może mieć wpływ na płód. W eksperymencie przeprowadzonym na myszach odkryliśmy, że odżywianie się i zdrowie metaboliczne ojca może mieć wpływ nie tylko na dzieci, ale także i wnuki", mówi prof. Catherine M. Suter, współautorka badań.

Przeprowadzając testy, uczeni ocenili skutki otyłości u zwierząt płci męskiej przez trzy pokolenia. Połączyli np. szczupłe i otyłe samce myszy ze szczupłymi samicami. Ich potomstwo zaś karmiono najpierw zrównoważoną dietą, a później z wysokokalorycznymi pokarmami.

Okazało się, że potomstwo otyłych gryzoni odznaczało się wyższym ryzykiem pierwszych symptomów stłuszczenia wątroby i , kiedy podawano im fast food. Co więcej, takie objawy odnotowano również u wnuków otyłych myszy nawet wtedy, gdy ich ojcom podawano zdrową . Jednocześnie ustalono, ze waga dziadka lub ojca nie miała wpływu na samice.

Nawet gdy w dwóch pokoleniach potomstwo było karmione zdrową zbilansowaną dietą, dzieci i wnuki otyłych myszy znacznie częściej stawały się otyłe i miały dolegliwości zwiazane z nadwagą, gdy tylko ich jadłospis został wzbogacony o wysokokaloryczne pokarmy. Co istotne, na drugim proces ten się kończył, kolejni potomkowie nie dziedziczyli już wspomnianych problemów.

Wyniki badań opisano w magazynie Molecular Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć