Strona głównaZdrowieOtyłość i stres wpływają na apetyt

Otyłość i stres wpływają na apetyt

Sprawdzono, jak stres może zwiększać apetyt u otyłych i szczupłych ludzi.
Otyłość i stres wpływają na apetyt [fot. DesignDraw DesignDrawArtes from Pixabay]
Badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) pozwoliły na ocenę aktywności mózgu w różnych jego obszarach, co wskazało oddziaływanie stresu na apetyt u ludzi i szczupłych. Jak odkryto, stres zmienia reakcje na jedzenie zarówno u szczupłych, jak i u otyłych w obszarach mózgu związanych z nagrodą i .

Sprawdzono, jak mózgi ludzi reagowały na słowa związane z jedzeniem, takie jak pozycje w menu. Aby zmaksymalizować reakcję w mózgu związaną z apetytem, uczestnicy wyobrazili sobie wygląd, zapach i smak wybranego dania oraz to, jak by się czuli, gdyby w danym momencie je jedli. Zapytano ich również, jaką porcję posiłku chcieliby otrzymać i czy uważają, że w ogóle powinni go zjeść.

- Okazało się, że otyli i szczupli ludzie mają nieco inne reakcje w mózgu, przy czym otyli wykazują mniejszą aktywację obszarów kontroli poznawczej na słowa związane z jedzeniem, zwłaszcza na wysokokaloryczne potrawy, np. takie jak na przykład grillowany - mówi prof. Susan Carnell z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Odkryto także, że wpływa na reakcje mózgu na jedzenie. Przykładowo, u osób otyłych odnotowano silniejszą aktywację kory oczodołowo-czołowej, obszaru nagrody mózgu, po tym, jak zostały one narażone na stres. To nie wszystko. - Zaobserwowaliśmy powiązania między odczuwanym subiektywnym stresem i reakcjami mózgu w obu grupach. Na przykład, osoby szczupłe, które deklarowały wyższy stres, cechowały się słabszą aktywacją grzbietowo-bocznej kory przedczołowej, kluczowego obszaru mózgu dla kontroli poznawczej - wyjaśnia prof. Carnell.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy