Strona głównaZdrowieOtyłość i dojeżdżanie do pracy samochodem sprzyja przedwczesnej śmierci

Otyłość i dojeżdżanie do pracy samochodem sprzyja przedwczesnej śmierci

Ludzie z otyłością, którzy dojeżdżają do pracy samochodem, mają o 32 proc. wyższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami o normalnej wadze, które docierają do pracy na rowerze i pieszo.
Otyłość i dojeżdżanie do pracy samochodem sprzyja przedwczesnej śmierci [fot. Pexels from Pixabay]
Już wcześniej Brytyjczycy odkryli, że kto podejmował , by dojechać do pracy, miał w badanym okresie o 50 proc. niższym ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i chorób serca w porównaniu do tego, kto dojeżdżał samochodem. Problem jest poważny, ponieważ jeśli chodzi o mieszkańców Wielkiej Brytanii, 57 proc. mężczyzn i 66 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii ma nadwagę lub . Sprawdzono zatem, na ile różne sposoby dojazdu do pracy mogą wpłynąć na związek między nadmierną wagą i niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.

W trwającym pięć lat badaniu zgromadzono dane ponad 150 tysięcy ludzi w wieku 37 - 73 lata. Otyłość została określona jako wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30. W porównaniu z masą ciała w normie i aktywnymi dojazdami (pieszo lub rowerem), otyłość w połączeniu z dojazdami samochodem wiązała się z 32 proc. wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, dwukrotnie wyższym zagrożeniem śmierci z powodu i o 59 proc. wyższym ryzykiem chorób serca niezakończonych zgonem.

Równocześnie ustalono, że osoby z otyłością, które podejmowały wysiłek fizyczny, by dotrzeć do pracy, cechowały się podobnym ryzykiem śmierci w danym okresie, jak ludzie aktywnie dojeżdżających do pracy o normalnej wadze. U tych pierwszych jednak wysokie pozostawało prawdopodobieństwo chorób serca - o 82 proc. wyższe niż u mających BMI w normie.
Niezależnie od masy ciała aktywność fizyczna może w pewnym stopniu zmniejszyć nadmierne ryzyko związane z otyłością. Jednak w porównaniu z innymi formami aktywności fizycznej - takimi jak chodzenie na siłownię i zajęcia grupowe - aktywne dojazdy można włączyć w codzienną rutynę, często bez dodatkowych kosztów, ale jednocześnie mogą one podnieść ogólny poziom aktywności fizycznej i pomóc w spełnieniu zaleceń dotyczących poziomu aktywności fizycznej - mówią autorzy z Uniwersytetu Glasgow.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy