Strona głównaZdrowieOtyłość brzuszna - oto najlepsza dieta, by się jej pozbyć

Otyłość brzuszna - oto najlepsza dieta, by się jej pozbyć

Jakkolwiek nie istnieje magiczny produkt, który pozwoli zmniejszyć tkankę tłuszczową wokół brzucha, określony sposób odżywiania się pomoże osłabić otyłość brzuszną - dieta dobra dla serca da także efekt w postaci zmniejszenia obwodu w talii.
Otyłość brzuszna - oto najlepsza dieta, by się jej pozbyć [Fot. ALEXEI - Fotolia.com]
Uczeni z California Polytechnic State University podają, że dieta, o której wiadomo, że pozwala zachować dobre zdrowie serca i całego układu krążenia, jest też skuteczna w zmniejszeniu otyłości brzusznej. Taki sposób odżywiania się jest bogaty m. in. w błonnik i zawiera najmniejsze możliwe ilości tłuszczów nasyconych.

Każda zdrowa dieta, która pozwala zachować ładną sylwetkę, a jednocześnie jest dostatecznie bogata w składniki odżywcze, będzie sprzyjała zmniejszeniu trzewnej tkanki tłuszczowej, niemniej ustalono, że sposób odżywiania się o niskiej dawce tłuszczów nasyconych i , a wysokiej ilości błonnika, pozwala najskuteczniej pozbyć się otyłości brzusznej.

Do takich diet szczególnie chroniących serce należą m. in. oraz odżywianie się w stylu śródziemnomorskim. Skrót DASH rozwija się w: Dietary Approaches to Stop Hypertension, tj. odżywianie mające na celu obniżenie nadciśnienia. Dieta ma pomóc w uniknięciu . Zasadza się na tym, że takie składniki, jak potas, wapń, białko i błonnik są kluczowe dla walki z wysokim ciśnieniem krwi. W jej ramach poleca się jedzenie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie należy unikać kalorycznych i pełnych tłuszczu artykułów, np. słodyczy czy dużej ilości czerwonego mięsa. Jeśli chodzi o , jej główne skąłdniki to: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek i zioła. Tłuszcze nasycone pochodzące z czerwonego mięsa i produktów mlecznych stanowią w niej mały odsetek ogólnie dostarczanych organizmowi kalorii.

Jak podkreślają autorzy badań, trzewna tkanka tłuszczowa jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia - zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, i . Tkanka ta bowiem jest bardziej aktywna metabolicznie niż tłuszcz podskórny i ma większy wpływ na sposób funkcjonowania organizmu.

Wyniki badań są dostępne w Health and Fitness Journal.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy