Strona głównaZdrowieOtyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca

Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca

Nawet jeśli twój wskaźnik masy ciała jest na odpowiednim poziomie, możesz doświadczyć większego ryzyka chorób serca. Wszystko zależy od ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół brzucha.
Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca [Fot. Gina Sanders - Fotolia.com] Ludzie o normalnej wadze, ale zbyt dużej talii, mają większe ryzyko problemów z sercem niż osoby bez , mówią uczeni z Mayo Clinic w Rochester.

W kilkunastoletnich badaniach wzięło udział 1700 osób w wieku powyżej 45 lat. Na podstawie danych medycznych i informacji dotyczących zmian w BMI oraz pomiarów talii, ustalono, że ludzie, którzy odznaczali się prawidłową wartością BMI, ale mieli dużo tkanki tłuszczowej wokół brzucha, byli dwa razy bardziej narażeni na atak serca, konieczność poddania się opreacji udrożnienia tętnic, a także śmierć w monitorowanym okresie.

Zagrożenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego jest wyższe już wówczas, gdy brzuch jest obszerniejszy niż rozmiar bioder. Warto wtedy podjąć kroki w celu zmniejszenia ilości centymetrów w talii. Można to osiągnąć dzięki aktywności fizycznej, ograniczeniu czasu spędzanego w pozycji siedzącej i zmianach w diecie - ograniczeniu niezdrowych tłuszczów oraz .

Jak wyjaśniają autorzy badań, zazwyczaj tłuszcz najpierw gromadzi się właśnie wokół brzucha. Dlatego ludzie o BMI oznaczającym nadwagę, ale bez otyłości brzusznej, mogą cechować się większą ilością mięśni (które wszak sporo ważą). Co istotne, mięśnie pomagają obniżyć poziom tłuszczów i cukru we krwi, dlatego osoby z nadwagą nie muszą doświadczać wyższego ryzyka .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroby układu krążenia odpowiadają za zgony 17,7 milionów ludzi rocznie, co stanowi 31 proc. wszystkich śmierci na całym świecie. Najczęściej śmiertelne okazują się zawały serca i udary mózgu. Wśród głównych przyczyn rozwoju tych chorób są: palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie alkoholu. Te czynniki prowadzą do nadciśnienia, podwyższonego poziomu glukozy we krwi oraz , które z kolei skutkują chorobami serca właśnie.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy