Strona głównaZdrowieOto dlaczego alkohol zwiększa ryzyko raka

Oto dlaczego alkohol zwiększa ryzyko raka

Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a wszystko dlatego, że niszczy nasze DNA – twierdzą brytyjscy badacze. Niektórzy mogą być bardziej podatni na szkodliwe efekty picia alkoholu.
Oto dlaczego alkohol zwiększa ryzyko raka [Fot. T.Wejkszo - Fotolia.com] Badacze z Cambridge University ustalili w testach na myszach, że kiedy organizm przetwarza , wytwarza substancję o nazwie acetaldehyd, który jest sprzyja niszczeniu DNA. Uszkodzenia tego nośnika informacji genetycznej z kolei sprzyjają rozwojowi .

Aldehyd octowy zaburza działanie DNA komórek macierzystych, trwale zmieniając kod genetyczny i powodując raka.

W ramach badań uczeni podawali zwierzętom rozcieńczony alkohol, a następnie przeanalizowali DNA zwierząt w celu zbadania skutków picia. Odkryli, że produkt rozkładu alkoholu, zwany acetaldehydem, działa toksycznie i może uszkadzać DNA w komórkach macierzystych krwi. Aldehyd acetalowy może spowodować trwałą zmianę i potencjalnie powodować mutacje odpowiedzialne za raka.

Jak wyjaśniają uczeni, niektóre nowotwory rozwijają się z powodu uszkodzenia DNA w komórkach macierzystych. Jakkolwiek pewne uszkodzenia powstają przypadkowo, odkrycia sugerują, że picie alkoholu może zwiększać ryzyko tych zaburzeń.

Co więcej, eksperci wskazują, że niektórzy mogą być bardziej podatni na szkodliwe efekty picia alkoholu. Intensywność zaburzeń jest zależna od działania enzymów, które rozkładają aldehyd octowy w użyteczną formę , a one różnie funkcjonują u różnych ludzi.

Autorzy podkreślają, że niezdolność do efektywnego przetwarzania alkoholu może prowadzić do jeszcze większego ryzyka uszkodzenia DNA, a wiec grozić rozwojem określonych nowotworów.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X