Strona głównaZdrowieOto, dlaczego aktywność fizyczna chroni przed rakiem

Oto, dlaczego aktywność fizyczna chroni przed rakiem

Wiadomo już od jakiegoś czasu, że regularna aktywność pomaga zachować dobre zdrowie, w tym może zmniejszyć ryzyko różnych nowotworów. Teraz jednak badacze wyjaśniają, skąd bierze się wspomniany efekt treningów.
Aktywność fizyczna chroni przed rakiem Dotychczasowe badania dowiodły, że regularne zarówno obniżają ryzyko rozwoju różnych form raka, jak i zwiększają szanse na przeżycie osób, które zachorowują na nowotwory. Teraz duńskie testy na myszach pozwalają wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Uczeni podzielili gryzonie na dwie grupy, jedna miała możliwość ćwiczenia (dzięki umieszczeniu w klatce kołowrotków do biegania), druga zaś była pozbawiona takiej okazji do „treningów". Wszystkim gryzoniom wszczepiono komórki . Okazało się, że po upływie miesiąca zwierzęta z pierwszej grupy rzadziej chorowały na raka, a jeśli rozwinął się u nich nowotwór, to miały mniej przerzutów niż myszy z drugiej grupy.

Ustalono, że ćwiczące zwierzęta odznaczały się wyższym poziomem adrenaliny i cząsteczki zwanej interleukiną-6. Okazało się, że to adrenalina ma wpływ na obecność cząsteczek związanych z lepszym działaniem układu odpornościowego.

Autorzy badań podkreślają, że wyników nie można w prosty sposób przełożyć na ludzi, potrzebne są bowiem testy, z udziałem ludzi właśnie, by móc to stwierdzić bez wątpienia. Niemniej jednak z dużym prawdopodobieństwem taki sam mechanizm ma miejsce w naszym przypadku. Jeśli chodzi o zabezpieczającą rolę ćwiczeń, wiadomo, że w największym stopniu chronią przed rakiem: jelita grubego, trzonu macicy, , a także .

Poza ochroną przed nowotworami, aktywność fizyczna może również uchronić przed zawałami, a także znacznie osłabić ryzyko . Co wiecej pozwala zapobiec chorobm układu krążenia i .

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cell Metabolism.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć