Strona głównaZdrowieOsy, pszczoły: uwaga na wstrząs anafilaktyczny

Osy, pszczoły: uwaga na wstrząs anafilaktyczny

Czas wakacji i letnich urlopów to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, dalekich podróży oraz próbowania egzotycznych przysmaków. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkie te przyjemności mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem w przypadku alergików. Jad owadów błonkoskrzydłych i pokarmy to najczęstsze przyczyny wstrząsu anafilaktycznego, którego wystąpienie wiąże się z koniecznością interwencji w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Osy, pszczoły: uwaga na wstrząs anafilaktyczny [© AlekseyKarpenko - Fotolia.com] Eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” tłumaczą co zrobić, aby letni wypoczynek był bezpieczniejszy. Przez cały sierpień będą służyć pomocą, odpowiadać na pytania i edukować, jak zabezpieczyć się przed wstrząsem anafilaktycznym. W ramach kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” uruchomiony zostanie 1 sierpnia 2016 r. specjalny numer telefoniczny 800 800 422 gdzie bezpłatnie uzyskać będzie można poradę eksperta.

– Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź , na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, a do 10 minut po użądleniu – mówi dr hab. Ewa Cichocka-Jarosz, specjalista chorób alergicznych z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z myślą o alergikach eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” opracowali kilka zasad, dzięki którym letni wypoczynek będzie bezpieczniejszy:

Uważaj na żądlące owady!
  • W miarę możliwości unikaj picia i jedzenia na zewnątrz. Uważaj zwłaszcza na słodkie napoje i produkty, owoce, dżemy, lody.
  • Podczas jedzenia zawsze oglądaj każdykęs, który bierzesz do ust. Gdy jesz posiłek na dworze, niech wszystkie naczynia będą przykryte.
  • Unikaj picia z puszki lub ciemnej butelki – do napoju może wpaść pszczoła lub osa, a to grozi jej nieświadomym połknięciem.
  • Zamykaj szczelnie kubły na odpadki i resztki żywności.
  • Nie chodź boso i staraj się nosić zakryte obuwie. Przed włożeniem butów sprawdź, czy w środku nie znalazł się owad.
  • Unikaj przebywania pośród kwitnących roślin (np. łąki, sady), szczególnie jeśli na ziemi leżą dojrzałe owoce.
  • Przebywając w miejscach o wysokim narażeniu na użądlenia (np. w pobliżu pasieki, sadów z dojrzałymi owocami) noś przylegające do ciała ubrania w stonowanych kolorach, np. biel, zieleń, beż (odzież w jaskrawych kolorach przyciąga owady). Pozostawiaj jak najmniejszą odkrytą powierzchnię skóry (zakładaj długie spodnie, koszule, kapelusz, rękawiczki).
  • Pamiętać, że zapach potu, silnych perfum oraz dezodorantów przyciąga owady.
  • W pobliżu owadów nie wykonuj gwałtownych ruchów.
  • Jeśli osa lub pszczoła w pobliżu, oddal się co najmniej na 50 metrów – mogą nadlecieć inne owady.
  • Nie zabijaj owadów bez potrzeby, w pobliżu mogą być inne.
  • Jeśli w przeszłości użądlenie przez pszczołę lub osę spowodowało u Ciebie uogólnioną reakcję alergiczną, stale noś przy sobie leki zalecone przez lekarza (w tym w razie wskazań preparat przeciwwstrząsowy do samodzielnego podania).
Bądź ostrożny z jedzeniem!
  • Jeśli jesteś uczulony na dany pokarm, a wybierasz się do znajomych, poinformuj ich, że dany składnik Cię uczula. Pomoże im to zaplanować menu, a Ty będziesz czuć się bezpieczniej.
  • Podczas zakupów uważnie czytaj etykiety produktów, nawet tych znanych Ci wcześniej. Producent może zmienić recepturę i dodać do składu czynnik uczulający np. seler lub . WAŻNE: Zwracaj uwagę na napis: „Może zawierać śladowe ilości alergenów”.
  • W restauracji zwróć szczególną uwagę na marynaty, przyprawy, sosy i dressingi. Zapytaj o ich szczegółowy skład.
  • Pamiętaj o możliwości przenoszenia alergenów. Nic, co miało bezpośredni kontakt z alergenem, nie powinno mieć kontaktu z produktem uznawanym za wolny od alergenów. W restauracji uprzedź obsługę, że jesteś uczulony na jakiś składnik. W miarę możliwości, kucharz i kelnerzy powinni zastosować dodatkowe środki ostrożności przy przygotowywaniu Twojej potrawy.
Pamiętaj!
Jeśli masz takie zalecenie lekarskie, miej przy sobie leki przeciwwstrząsowe do samodzielnego podania.


3 najważniejsze kroki w postępowaniu z osobą mającą wstrząs anafilaktyczny, które mogą uratować jej życie:
  • KROK 1: Jak najszybciej należy wezwać pogotowie.
  • KROK 2: Należy upewnić się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekazać tę wiedzę ratownikowi medycznemu.
  • KROK 3: Do czasu pojawienia się pogotowia ważne jest, aby zapewnić poszkodowanemu podstawową pomoc – udrożnić drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskać klatkę piersiową i prowadzić sztuczne iddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x 2).

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy