Strona głównaZdrowieOstrożnie z tłuszczem - może odpowiadać za nowotwory i chorobę Alzheimera

Ostrożnie z tłuszczem - może odpowiadać za nowotwory i chorobę Alzheimera

Tłuszcz w diecie jest niezbędny, ale jedne jego rodzaje są dobre dla naszego organizmu, a inne poważnie mu zagrażają. Eksperci ostrzegają, że określone formy tłuszczu sprzyjają wielu różnym chorobom.
Ostrożnie z tłuszczem - może odpowiadać za nowotwory i chorobę Alzheimera [Fot. Dmitrii - Fotolia.com]
Rzecz nie dotyczy jedynie cholesterolu. Jak ostrzegają eksperci z Europejskiej Fundacji Naukowej (European Science Foundation - ESF), wiele różnych chorób może być wywoływanych przez różnorakie lipidy, chodzi m. in. o: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu 2, otyłość, , , .

Medycy dostrzegli, że lipidy mają związek z rozmaitymi chorobami, stąd rozwijają lipodomikę, tj. analizę lipidów w komórkach, tkankach i płynach ustrojowych. Mają nadzieję, że dzięki temu lepiej zrozumiemy mechanizmy powstawania różnych patologii.
Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie analizują nie tylko lipidy, ale ich wpływ na enzymy, geny, białka i ich biofizykę. Jeśli uda się połączyć dane dotyczące tych wszystkich aspektów, lekarze otrzymają nowe możliwości pomysły diagnozowania, monitorowania, jak również leczenia chorób.

Lipodomika pozwoli lepiej zrozumieć procesy związane z produkcją i gromadzeniem energii w komórkach, transportem przez błony komórkowe i sygnalizację w komórce oraz poza nią, a to oznacza poteżną broń w walce z przeróżnymi patologiami, mówią uczeni.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dostarczanie energii powinno być zrównoważone z wydatkami energetycznymi. Aby uniknąć niezdrowego przyrostu wagi, całkowita zawartość tłuszczu nie powinna przekroczyć 30 proc. całkowitego poboru kalorii. Spożycie tłuszczów nasyconych powinno wynosić mniej niż 10 proc. całkowitego poboru energii, a spożycie tłuszczów trans mniej niż 1proc. Tłuszcze nienasycone (znajdujące się np. w rybach, , oraz w słoneczniku, soi, oliwie z oliwek) są o wiele zdrowsze niż tłuszcze nasycone i .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy