Strona głównaZdrowieOstropest plamisty leczy

Ostropest plamisty leczy

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Roślina mimo, że nie jest powszechnie znana, to z powodzeniem uprawiana jest w naszym kraju. Wyglądem przypomina oset, ale ma piękne (choć kolczaste) biało-zielone liście. Kwitnie na kolor fioletowy w okresie od lipca do sierpnia. Ostropest jest rośliną miododajną i może być też traktowany jako roślina ozdobna. Przede wszystkim jest jednak rośliną leczniczą.
Ostropest plamisty leczy [© Witold Krasowski - Fotolia.com] Najcenniejszą częścią są jego owoce, zwane często skrótowo nasionami. W ich okrywie znajduje się podstawowy składnik leczniczy - sylimaryna. Nasiona mogą stanowić suplement diety. Można je nabyć w całości, w formie zmielonej lub jako tabletki. Są także składnikiem niektórych mieszanek leczniczych. Zmielony ostropest można dodawać do jogurtów, zup, sosów oraz sałatek.

Ponadto, z owoców produkuje się olej przeznaczony do spożycia na zimno. Za sprawą jego charakterystycznego, orzechowego smaku, jest doskonałym dodatkiem do sałatek warzywnych. Nie ma przeciwwskazań, ani ograniczeń do jego profilaktycznego spożywania (po 1 łyżeczce oleju 2 - 3 razy dziennie). Produkt nadaje się również do stosowania zewnętrznego - smarowana nim skóra jest rozjaśniona i zregenerowana.

Właściwości lecznicze ostropestu były znane już w starożytności. Dziś jest on wykorzystywany głównie jako naturalny środek wspomagający pracę wątroby i woreczka żółciowego. Po roślinę powinny sięgać nie tylko osoby uskarżające się na bóle wątroby, lecz także cierpiące z powodu kolki oraz . Ostropest pomaga usunąć toksyny z organizmu, chroni również przed .

– Unikalne właściwości ostropestu wynikają przede wszystkim z zawartości w nich , która działa regenerująco na komórki wątroby. Zmielone owoce zawierają też dużo błonnika i żelaza. Olej wytłoczony z owoców w 50 proc. składa się z kwasu linolowego. Należy on do niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli takich, których organizm ludzki nie syntetyzuje, a który jest dla naszego zdrowia konieczny. Zimno tłoczony olej poza sylimaryną zawiera także tokoferole, czyli witaminę E, zwaną witaminą młodości – wylicza Tomasz Andrzejewski z firmy zielarskiej HerbaNordPol-Gdańsk.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy