Strona głównaZdrowieOsoby z wysokim cholesterolem powinny unikać węglowodanów, a nie tłuszczu nasyconego

Osoby z wysokim cholesterolem powinny unikać węglowodanów, a nie tłuszczu nasyconego

Od lat osobom, u których zdiagnozowano rodzinną hipercholesterolemię (nadmiar cholesterolu), zalecano, by zminimalizowały ilość tłuszczów nasyconych w diecie, by w ten sposób obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Nowe badanie jednak nie potwierdza takich rekomendacji.
Rodzinna hipercholesterolemia to zaburzenie genetyczne, które powoduje, że ludzie mają poziom 2-4 razy wyższy niż osoby bez takich uwarunkowań genetycznych. Różne organizacje, w tym American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne), sugerowały, by ci, którzy mają wsponiane zaburzenie, jedli mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jajka i ser, oraz unikali oleju kokosowego. Teraz międzynarodowy zespół ekspertów w dziedzinie i diety dokonał przeglądu wytycznych dietetycznych dla osób z rodzinną hipercholesterolemią i nie znalazł żadnego uzasadnienia zaleceń stosowania diety o niskiej zawartości .

Przez ostatnie 80 lat ludziom z rodzinną hipercholesterolemią mówiono o obniżaniu poziomu cholesterolu poprzez dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych", mówi prof. David Diamond, ekspert ds. chorób serca w University of South Florida. „Nasze badanie wykazało, że zdrowsza dla serca jest dieta o niskiej zawartości cukru, a nie tłuszczów nasyconych", wyjaśnia prod. Diamond.

Według autorów przestrzeganie diety niskowęglowodanowej jest najbardziej skuteczne u ludzi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, takich jak osoby z , i cukrzycą. Te ustalenia współgrają z niedawnymi odkryciami, zgodnie z którymi warto ograniczyć jedzenie podnoszące poziom cukru we krwi, takie jak chleb, ziemniaki, czy słodycze.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „BMJ Evidence-Based Medicine".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy