Strona głównaZdrowieOsoby towarzyskie jedzą za dużo by uszczęśliwić innych

Osoby towarzyskie jedzą za dużo by uszczęśliwić innych

Jeśli jesteś osobą otwartą i spolegliwą, która stara się utrzymać relacje społeczne „gładkimi", możesz częściej znajdywać się w sytuacjach towarzyskich, które sprzyjają przejadaniu się.
Osoby towarzyskie jedzą za dużo by uszczęśliwić innych Jak wynika z badań Case Western Reserve University, bez względu na to czy są głodni, czy też nie, niektórzy ludzie jedzą tylko dlatego, by inni czuli się komfortowo.

Jedzenie jest jednym z głownych elementów kulturowych, więc stanowi ważną część wielu spotkań towarzyskich. Aby utrzymać ich harmonijny charakter, uczestnicy często - odczuwając presję społeczną - sięgają po przekąski, lub kontynuują jedzenie wielodaniowego obiadu, nawet jeśli nie odczuwają głodu.

Przejadanie się w celu utrzymania dobrych kontaktów społecznych jest powszechne i nie pozostaje bez wpływu zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Skutkuje nie tylko nadmiarem kalorii, ale także wyrzutami sumienia z powodu dokonanych .

W badaniu, którego wyniki opublikowano w „Journal of Social and Clinical Psychology", oceniono nawyki żywieniowe uczestników i sytuacje, które wpływają na zwiększoną konsumpcję. Jak wiadomo, osoby starające się podobać innym odczuwają niepokój lub winę, jeśli przewyższają innych w nauce, sporcie, etc. Ludzie ci mają silne pragnienie unikania kreacji sytuacji, w których inni mogliby czuć się dyskomfortowo. Stąd takie osobowości są skłonne do pewnych szkodliwych dla siebie zachowań w celu podtrzymania dobrej atmosfery.

W badaniu wzięło udział 101 osób, które wypełniły dokładne kwestionariusze. Na ich podstawie oszacowano socjotropię (przywiązywanie wagi do osobistych związków) uczestników. Osoby cechujące się najwyższą chęcią podobania się innym stawiały potrzeby innych przed swoimi, niepokoiły się o możliwość skrzywdzenia innych i były bardzo wrażliwe na krytykę.

W następnym etapie badania z każdym z uczestników spotkała się aktorka, która przed rozpoczęciem rozmowy sięgała do miseczki z cukierkami wybierając ich niewielką garść, a następnie czestowała swojego interlokutora. Po rozmowie uczeni pytali uczestników, iloma cukierkami się poczęstowali i dlaczego. Okazało się, że osoby o wysokiej socjotropii sięgały po największą ilość cukierków

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy