Strona głównaZdrowieOsoby starsze potrzebują mniej snu?

Osoby starsze potrzebują mniej snu?

Wśród zmian, jakie przechodzi nasz organizm gdy się starzeje, jest m. in. modyfikacja długości snu. Kiedy uczestnicy badań w różnym wieku zostali poproszeni o pozostanie w łóżku przez 16 godzin w ciemności codziennie przez kilka dni, młodsi spali średnio 9 godzin, starsi zaś - 7,5 godzin.
Osoby starsze potrzebują mniej snu? [fot. Pixabay]
- Najbardziej oczywistym wyjaśnieniem takich wyników jest to, że seniorzy potrzebują mniej snu - mówi Elizabeth Klerman z Harvard Medical School. - Możliwe również, że starsi śpią krócej, nawet gdy mają możliwość dłuższego snu, ze względu na związane z wiekiem zmiany zdolności do zasypiania i niewybudzania się - dodała Klerman. Zaznaczyła też, że wspomniane wyniki dotyczyły jedynie zdrowych osób nieprzyjmujących leków i bez .

Badanie pokazało też, że większość zdrowych ludzi, zwłaszcza młodych, nie sypia tyle, ile potrzebuje.

Wiedza o tym, że sen istotnie zmienia się w ciągu życia, nie jest nowa. Notuje się, że jest częstą dolegliwością osób starszych. Pozostaje niejasne jednak, czy związane z wiekiem zmiany są spowodowane modyfikacjami czynników społecznych, , czy wewnętrznej potrzeby snu lub zdolności spania i niewybudzania się.

Na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii do testów snu zaproszono młodych ludzi (w wieku 18 - 32 lata) i seniorów (w wieku 60 - 72 lata). Stworzono warunki umożliwiające kontrolę rytmu dobowego, dając szansę na sen zarówno w nocy, jak i w dzień oraz odnotowywano indywidualne wybory dotyczące snu.
Choć do pewnego stopnia ludzie mogą rezygnować ze snu, gdy są zmęczeni, nie ma dowodów na to, że umieją spać, gdy nie są zmęczeni - mówi Klerman. Okazało się, że biorąc pod uwagę taką samą ilość czasu spędzonego w łóżku, starsi ludzie dłużej zasypiają i śpią krócej niż młodsi. Seniorzy, którzy leżeli w łóżku przez 16 godzin na dobę, sypiali średnio o 1,5 godziny krócej niż osoby młodsze. Co ciekawe, związane z wiekiem skrócenie snu obejmowało równomiernie zarówno sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), który jest związany ze snami, jak również sen NREM.
Większość młodszych osób podczas badania spała o wiele więcej godzin niż na co dzień. Biorąc pod uwagę to, że niewystarczający sen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadków, błędów i zmian metabolicznych sprzyjających cukrzycy, Klerman podkreśliła istotność dostatecznie długiego snu wśród ludzi młodszych.

Odkrycia mogą również wpływać na leczenie bezsenności u osób starszych. - Jeśli seniorzy sądzą, że potrzebują więcej snu niż odpoczywają, nawet jeśli spędzają więcej czasu w łóżku, mogą narzekać na bezsenność. To z kolei może ich skłonić do niepotrzebnego stosowania leków. Gdy osoby starsze odczuwają zmęczenie w ciągu dnia, powinny sprawdzić, co może zakłócać ich zdolność do odpowiedniego odpoczywania w nocy - mówi Klerman.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy