Strona głównaZdrowieOsoby o niskim BMI nie są bardziej aktywne

Osoby o niskim BMI nie są bardziej aktywne

W Chinach odkryto, że osoby z niskim BMI są w rzeczywistości znacznie mniej aktywne niż ludzie o BMI w normalnym zakresie.
Osoby o niskim BMI nie są bardziej aktywne [fot. Darwin Laganzon from Pixabay]
- Spodziewaliśmy się, że osoby takie są bardzo aktywne i mają wysokie tempo metabolizmu, które odpowiada większej ilości jedzenia - mówi prof. John Speakman, autor badań. - Okazuje się, że dzieje się coś zupełnie innego. Ludzie ci jedli mniej niż przeciętnie, ale i ruszali się mniej niż inni. Cechowało ich również zaskakująco wyższe niż oczekiwano tempo metabolizmu spoczynkowego związane z podwyższonym poziomem hormonów - dodaje Speakman.

Przez dwa tygodnie monitorowano osoby o normalnym (zakres od 21,5 do 25) z niedowagą (z BMI poniżej 18,5), przy czym taki wskaźnik masy ciała cechował wszystkich od dłuższego czasu. Ilość spożywanego jedzenia sprawdzano za pomocą techniki zwanej metodą podwójnie znakowanej wody, która umożliwia rzetelną ocenę wydatku energetycznego. mierzono za pomocą czujnika ruchu opartego na akcelerometrii.

Jak odkryto, w porównaniu z grupą kontrolną o normalnym BMI, zdrowe osoby z niedowagą dostarczały sobie o 12 proc. mniej jedzenia. Były też znacznie mniej aktywne, bo o 23 proc. Równocześnie cechowały się wyższym spoczynkowym tempem , w tym zwiększonym spoczynkowym wydatkiem energetycznym i podwyższoną aktywnością tarczycy.

- Chociaż ci bardzo szczupli ludzie odznaczali się niską aktywnością, ich wskaźniki zdrowia serca, w tym poziom i ciśnienie krwi, były bardzo dobre - mówi Sumei Hu, współautor badań. - Sugeruje to, że niski poziom tkanki tłuszczowej może przebić aktywność fizyczną, jeśli chodzi o konsekwencje dla zdrowia - dodaje Hu.
Teraz eksperci chcą sprawdzić, czy takie efekty wynikają uwarunkowań genetycznych, czy też można na nie wpływać.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy