Strona głównaZdrowieOsobowość wpływa na ryzyko zaburzeń poznawczych na starość

Osobowość wpływa na ryzyko zaburzeń poznawczych na starość

Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Osobowość wpływa na ryzyko zaburzeń poznawczych na starość [fot. Pixabay]
Psycholodzy skoncentrowali się na roli trzech cech zwanych „Wielką Piątką" (sumienności, neurotyzmu i ekstrawersji) w funkcjonowaniu poznawczym w starszym wieku.

- Cechy osobowości odzwierciedlają dość trwałe sposoby myślenia i zachowania, które mogą oddziaływać na zaangażowanie w zdrowe i niezdrowe sposoby funkcjonowania przez całe życie - mówi Tomiko Yoneda z University of Victoria. - Nagromadzenie doświadczeń może przyczynić się do podatności na określone choroby lub zaburzenia, takie jak łagodne zaburzenie funkcji poznawczych, lub wpływać na indywidualne różnice w zdolności do spowolnienia zmian neurologicznych związanych z wiekiem - dodaje Yoneda.

Osoby, które cechują się wysoką sumiennością, są zwykle odpowiedzialne, zorganizowane, pracowite i ukierunkowane na cel. Z kolei ci o nasilonej neurotyczności, odznaczają się niską stabilnością emocjonalną i mają tendencję do wahań , , depresji, wątpienia w siebie i innych negatywnych uczuć. Ekstrawertycy czerpią energię z przebywania w otoczeniu innych i kierowania swojej energii ku ludziom i światu zewnętrznemu. Jak wskazuje Yoneda, zazwyczaj są entuzjastyczni, towarzyski, rozmowni i asertywni.

Aby lepiej zrozumieć związek między cechami osobowości a osłabieniem w późniejszym życiu, przeanalizowano dane od niemal 2 tysięcy osób. Uczestnicy zostali poddani badaniom osobowości i co roku przechodzili testy zdolności poznawczych.
Ludzie, którzy uzyskali byli wysoce sumienni i cechowali się niskim neurotyzmem, mieli znacznie niższe ryzyko rozwoju problemów poznawczych. Poziom ekstrawersji zaś wydawał się nie mieć wpływu na zdrowie kognitywne w starszym wieku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy