27-04-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Psycholodzy skoncentrowali się na roli trzech cech zwanych „Wielką Piątką" (sumienności, neurotyzmu i ekstrawersji) w funkcjonowaniu poznawczym w starszym wieku.
- Cechy osobowości odzwierciedlają dość trwałe sposoby myślenia i zachowania, które mogą oddziaływać na zaangażowanie w zdrowe i niezdrowe sposoby funkcjonowania przez całe życie - mówi Tomiko Yoneda z University of Victoria. - Nagromadzenie doświadczeń może przyczynić się do podatności na określone choroby lub zaburzenia, takie jak łagodne zaburzenie funkcji poznawczych, lub wpływać na indywidualne różnice w zdolności do spowolnienia zmian neurologicznych związanych z wiekiem - dodaje Yoneda.
Osoby, które cechują się wysoką sumiennością, są zwykle odpowiedzialne, zorganizowane, pracowite i ukierunkowane na cel. Z kolei ci o nasilonej neurotyczności, odznaczają się niską stabilnością emocjonalną i mają tendencję do wahań , , depresji, wątpienia w siebie i innych negatywnych uczuć. Ekstrawertycy czerpią energię z przebywania w otoczeniu innych i kierowania swojej energii ku ludziom i światu zewnętrznemu. Jak wskazuje Yoneda, zazwyczaj są entuzjastyczni, towarzyski, rozmowni i asertywni.
Aby lepiej zrozumieć związek między cechami osobowości a osłabieniem w późniejszym życiu, przeanalizowano dane od niemal 2 tysięcy osób. Uczestnicy zostali poddani badaniom osobowości i co roku przechodzili testy zdolności poznawczych.
Ludzie, którzy uzyskali byli wysoce sumienni i cechowali się niskim neurotyzmem, mieli znacznie niższe ryzyko rozwoju problemów poznawczych. Poziom ekstrawersji zaś wydawał się nie mieć wpływu na zdrowie kognitywne w starszym wieku.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »