Strona głównaChorobyOsobowość nastolatka może wskazywać poziom zagrożenia demencją w starszym wieku

Osobowość nastolatka może wskazywać poziom zagrożenia demencją w starszym wieku

Kiedy uczeni z American Institutes for Research w Waszyngtonie przeanalizowali osobowość seniorów za ich czasów licealnych, okazało się, że pewne cechy moga mieć związek z poziomem ryzyka demencji na starość.
Osobowość nastolatka może wskazywać poziom zagrożenia demencją w starszym wieku [fot. manseok Kim z Pixabay]
Badacze odkryli, że spokojni, dojrzali i pełni życia licealiści mieli niższe ryzyko zachorowania na demencję jako osoby starsze.

Według autorów badań, spokój i dojrzałość w okresie nastoletnim oznacza 10-procentowe zmniejszenie zagrożenia otępieniem w dorosłym życiu. Wigor w młodym wieku zaś wiąże się z osłabieniem o siedem procent.

Już dawno dostrzeżono, że rozwój otępienia starczego oddziałuje na zmiany w osobowości pacjenta. Eksperci zastanawiają się jednak, czy określone cechy osobowościowe mogą wpływać na pojawienie się choroby.

Uczeni wzięli pod uwagę dość obszerną listę cech nastolatków poziom , wigor, zorganizowanie, , dojrzałość (odpowiedzialność), zdolności przywódcze, impulsywność, częstotliwość i intensywność podejmowania interakcji społecznych, wrażliwość społeczna, oraz wyrafinowanie artystyczne i intelektualne.

Po zestawieniu tych profili osobowości sprzed kilkudziesięciu lat z aktualnymi danymi medycznymi, ustalono, że ryzyko demencji było istotnie niższe wśród seniorów, którzy jako nastolatkowie byli spokojni, dojrzali i pełni energii.

Eksperci przyznają, że istnieje wiele różnych czynników społecznych, środowiskowych i genetycznych, które mogą przyczyniać się do poziomu ryzyka demencji. Zaznaczają jednak, że niezbędne są dalsze badania, by móc więcej powiedzieć, na ile odpowiedzialne są tu cechy osobowości. Jeśli okazałoby się, że mają niebagatelne znaczenie, można by już u młodych osób wspierać rozwój takich przymiotów, które pozwoliłyby na ograniczenie prawdopodobieństwa demencji.

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Psychiatry.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy