Strona głównaZdrowieOsłabienie węchu oznacza bliskość śmierci?

Osłabienie węchu oznacza bliskość śmierci?

Badacze z Michigan State University odkryli, że osłabienie węchu miało związek z prawie 50 proc. wyższym ryzykiem śmierci w ciągu kolejnej dekady w przypadku osób w wieku powyżej 70 lat.
Osłabienie węchu oznacza bliskość śmierci? [Fot. Irina - Fotolia.com]
Uczeni wskazują, że kłopoty z węchem mogą stanowić jedną z oznak jakichś poważnych problemów zdrowotnych, bo wiążą się z wysokim ryzykiem śmierci. Podkreślają, że nie odkryli związku przyczynowo-skutkowego, ale wydaje się, że może być znakiem groźnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Już wcześniejsze badania powiązały utratę zdolności powonienia z wyższym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak , i niektóre rodzaje demencji. Teraz uczeni sądzą, że węch może mieć szerszy wpływ na zdrowie ludzi w starszym wieku.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 2 tysięcy ludzi w wieku 71 - 82 lata. Oceniono poziom zdolności powonienia uczestników i monitorowano ich zdrowie przez 17 lat.

Okazało się, że zaburzenia węchu były niejako sygnałem ostrzegawczym przed zbliżającą się śmiercią. Ustalono, że w porównaniu z osobami z dobrym zmysłem węchu, ludzie o słabym powonieniu cechowały się o 48 proc. wyższym ryzykiem śmierci w ciągu najbliższych 10 lat i o 30 proc. wyższym ryzykiem w okresie 13 lat. Co istotne, takie zagrożenie dotyczyło osób, które na początku badań cieszyły się dobrym ogólnym stanem zdrowia.

Według autorów, osłabienie węchu może być wczesnym markerem stanu zdrowia. Wskazują, że kiedy traci się zdolność odczuwania zapachów, może to wpływać na . To z kolei ma istotny związek ze zmianą diety, często ograniczeniem ilości jedzenia. Nie stanowi to jednak wyjaśnieniem dla wyższego zagrożenia śmiercią - badacze wskazują, że istnieje kilka teorii, ale żadna nie jest rozstrzygająca.

O badaniach napisano w Annals of Internal Medicine.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy