Strona głównaZdrowieOrzechy włoskie wspomagają serce i jelita

Orzechy włoskie wspomagają serce i jelita

Codziennie jedzenie orzechów włoskich to lepsze zdrowie jelit i niższe ryzyko chorób serca.
Orzechy włoskie wspomagają serce i jelita  [fot.  Th G z Pixabay]
Orzechy to doskonała przekąska, bardzo sycąca i zdrowa, bo zawierająca duże ilości różnorodnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, m. in. wpania i żelaza.

Uczeni z Pennsylvania State University postanowili zbadać wpływ orzechów włoskich na stan zdrowia. Jak ustalili, gdy orzechy te stanowią składnik codziennej diety, mogą przynieść korzyści jelitom i poprawić zdrowie serca.

W testach wzięło udział kilkadziesiąt osób w wieku 30-65 lat z nadwagą lub otyłością. Najpierw wszyscy uczestnicy stosowali standardową tzw. dietę zachodnią, pełną węglowodanów prostych, a także obfitującą w cukier i tłuszcze. Potem podzielono badanych na trzy grupy. Jedna z nich włączyła do jadłospisu orzechy włoskie, druga otrzymywała taką ilość kwasu alfa-linolenowego, jaka występuje w wybranych porcjach orzechów włoskich, trzecia natomiast stanowiła grupę kontrolną i podawano jej kwasem oleinowy (składnik m. in. oliwy z oliwek i tranu). Ten nowy sposób odżywiania się stosowano przez sześć tygodni.

Odkryto, że około 80 gramów orzechów włoskich dziennie skutkowało poprawą zdrowia serca. Wedługuczonych, zmiany te prawdopodobnie wynikały z poprawy zdrowia jelit, co było spowodowane korzystnymi modyfikcjami w .

Dieta zwierająca orzechy włoskie zwiększyła ilość bakterii jelitowych, które już w innych badaniach okazały się bardzo korzystne dla funkcjonowania organizmu. Jedna z nich to Roseburia mająca związek z ochroną wyściółki jelit, wyjaśniają uczeni.

Poza tym odnotowano zwiększenie pozimu Eubacteria eligens i Butyricicoccus. Co do pierwszej z wymienionych, nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o poziom ciśnienia krwi, więc oddziałuje na stan .

To nie wszystko. Odkryto też wzrost ilości bakterii z rodziny Lachnospiraceae, która również wiąże się z niższym ciśnieniem krwi i poziomem , co ma przełożenie na ochronę serca i naczyń krwionośnych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy