Strona głównaZdrowieOrzechy poprawią zdrowie jelit

Orzechy poprawią zdrowie jelit

Lista korzyści dla zdrowia dzięki jedzeniu orzechów jest długa - teraz można do niej dopisać także pozytywny wpływ na florę jelitową.
Różnego rodzaju , jeśli je się regularnie, mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, a także osłabić prawdopodobieństwo demencji. Teraz odkryto, że pomagają również zachować zdrowie układu trawiennego.

Według badaczy z Louisiana State University częste jedzenie orzechów i suszonych owoców może zmienić skład .

Orzechy są bogate w kwas alfa-linolenowy, kwas tłuszczowy omega-3, błonnik, a także . Poza tym wywołują korzystne zmiany w mikrobiocie jelitowej.

Amerykańscy uczeni przeprowadzili testy na myszach. Część zwierząt karmiono standardową dietą, części zaś podawano większe ilości orzechów. Okazało się, że potomostwo tej drugiej grupy gryzoni ma w jelitach znacznie więcej dobroczynnych bakterii, takich jak Lactobacillus.

Ustalono, że orzechy mogą działać jako prebiotyki, tj. substancje zdolne do selektywnego zwiększania liczby i aktywności dobroczynnych dla układu trawiennego bakterii. Orzechy mogą wpłynąć na większą różnorodność bakterii jelitowych, a to jest korzystne dla organizmu, ponieważ mała różnorodność mikrobioty - jak wykazano w wielu innych badaniach - wiąże się z i innymi zaburzeniami, takimi jak .

Okazało się, że jedzenie orzechów oznacza wiekszą ilość np. Lactobacillus, bakterii należących do grupy probiotyków. z kolei to określone szczepy mikroorganizmów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego i całego organizmu. Ich działanie obejmuje m. in. ułatwienie procesu trawienia, zwiększenie wchłanianie witamin i minerałów, ochrona mikroflory jelitowej podczas leczenia antybiotykami, poprawę funkcji układu odpornościowego, etc.

Badania opisano w The Journal of Nutritional Biochemistry.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy