Strona głównaZdrowieOrzechy pomoga uchronić się przed nawrotem raka jelita grubego

Orzechy pomoga uchronić się przed nawrotem raka jelita grubego

Eksperci z Yale Cancer Center mówią, że osoby z III stopniem raka jelit, które regularnie jedzą orzechy, rzadziej doświadczają nawrotu choroby niż pozostałe osoby.
Orzechy pomoga uchronić się przed nawrotem raka jelita grubego [Fot. M.studio - Fotolia.com] mogą przedłużyć życie, uchronić przed , pomóc kontrolować cukrzycę i poziom cholesterolu we krwi, etc. Teraz okazuje się, że wspomagają walkę z rakiem.

W badaniu wzięło udział 826 pacjentów, którzy średnio ponad sześć lat wcześniej przebyli zabieg operacyjny lub . Ci, którzy regularnie spożywali co najmniej dwie porcje orzechów w ciągu tygodnia, wykazywali 42-procentową poprawę długości okresu bez choroby i 57-procentową poprawę ogólnego czasu przeżycia.

Ustalono, że czas wolny od choroby wzrósł o 46 proc u ludzi, którzy jedli orzechy drzewne, a nie ziemne. Do tych pierwszych zalicza się m. in.: , włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca i orzechy pekan.

Jak mówią autorzy, to kolejne badanie, które dowodzi, że elementy stylu życia wpływają na skuteczność terapii raka jelita grubego. Wcześniej dowiedziono, że aktywność fizyczna, utrzymywanie odpowiedniej wagi, a także ograniczenie w diecie daje dobre efekty w walce z chorobą. Jedzenie orzechów może być więc jednym ze składników stylu życia, który ogranicza prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu. Uczeni podkreślają jednak, że nie jest jasne, jaki składnik czy składniki orzechów dają takie ochronne efekty.

Orzechy są bogate w tłuszcze i choć są to zdrowe tłuszcze, wielu ludzi obawia się, że regularne jedzenie tych bakalii może zagrozić ich sylwetce. Rozmaite badania wykazały jednak, że ludzie regularnie sięgający po orzechy cechują się niższą wagą niż ci, którzy ich unikają.

Na całym świecie ponad 1 milion osób rocznie choruje na raka jelita grubego, a umiera ponad 700 tysięcy. Nowotwór jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu z powodu raka po raku płuc, żołądka i wątroby. Jest bardziej powszechny w krajach rozwiniętych niż rozwijających się.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Clinical Oncology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy