Strona głównaZdrowieOrzechy chronią zdrowie jelit

Orzechy chronią zdrowie jelit

Dane sugerują, że dieta bogata w orzechy ma korzystny wpływ na zdrowie, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, m. in. z powodu raka oraz chorób serca. Nowe badania wskazują, że istnieje kolejny powód, by dodać orzechy do jadłospisu - korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową.
Orzechy chronią zdrowie jelit [Fot. Profotokris - Fotolia.com]
dobrze oddziałują na przewodu pokarmowego i zdrowie metaboliczne, mówią badacze z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign. Poprawiają jakość mikrobioty, przyczyniając się do wydajniejszej pracy jelit.

W badaniach wzięło udział 18 osób w średnim wieku 53 lat. Przez trzy tygodnie część z nich stosowało dietę nie zawierającą orzechów w ogóle, część zaś codziennie jadła, poza dotychczasowymi posiłkami, 43 gramy orzechów. Zmiany te jednak miały być przeplatane tygodniową przerwą.

Na początku badania, w jego trakcie, a także na koniec od uczestników pobrano próbki krwi i stolca, które umożliwiły ocenę mikrobiomu oraz markerów zdrowia metabolicznego. Ustalono, że jedzenie orzechów zmniejszyło poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz poprawiło poziom trzech rodzajów bakterii: Faecalibacterium, Roseburia i Clostridium. Pierwsze z wymienionych bakterii zmnieszają stany zapalne, a także poprawiają wrażliwość na insulinę. Roseburia mają związek z utratą masy ciała i zmniejszoną nietolerancją glukozy. Pożyteczne gatunki Clotridium z kolei zapobiegają dybiozie, czyli zaburzeniom flory bakteryjnej i przyczyniają się do zachowania zdrowia .

Ogólnie rzecz ujmując, jedzenie orzechów wpłynęło na mikroflorę przewodu pokarmowego i wtórne kwasy żółciowe oraz obniżyło stężenie całkowitego oraz cholesterolu LDL w surowicy. Uzyskane wyniki wskazują, że tak poprawiona mikroflora może przyczyniać się do poprawy zdrowia kardiometabolicznego i żołądkowo-jelitowego

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy