Strona głównaZdrowieOptymizm pomaga dobrze spać

Optymizm pomaga dobrze spać

Optymizm - oto niezwykły „sposób" na dobry i długi sen. Jak wynika z badań, osoby, które myślą pozytywnie, lepiej sypiaj.
Optymizm pomaga dobrze spać [fot. rawpixel z Pixabay]
Jak ustalili uczeni z University of Illinois, istnieje znaczący związek między optymizmem i dobrym snem. Ci, którzy z pogodą ducha oceniają rzeczywistość i oczekują wszystkiego dobrego w przyszłości, sypiają dłużej i lepiej.

We wcześniejszych badaniach wzięli udział ludzie w wieku 45 - 84 lata. Pokazały one, że osoby wykazujące większy optymizm, częściej mogły liczyć na dobre zdrowie serca. Teraz u ludzi nieco młodszych oceniono, o jakich porach i jak długo sypiali, a także, czy ich sen był głęboki i nie był przerywany. Poziom uczestników zaś określano na podstawie stopnia zgody z określonymi zdaniami o treści zawierającej pozytywne lub negatywne przewidywania.

Uczeni przeanalizowali całkowitą jakość snu, a także objawy bezsenności, trudności z zasypianiem i liczbę godzin snu. Co więcej, uczestnicy nosili urządzenia, które monitorowały aktywność nocną i dzienną przez trzy kolejne dni i noce. Okazało się, że każdy punkt więcej na „skali optymizmu" oznaczało ponad 70 proc. wyższą jakość snu i podobnie rzadsze objawy oraz senności w ciągu dnia. Ponadto optymiści najczęściej sypiali zalecane sześć do dziewieciu godzin na dobę. Takie efekty pozytywnego nastawienia odkryto pod uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na sen, np. warunki społeczno-demograficzne, obecność różnych chorób i objawy .

Skąd ten związek? Według autorów, z dużym prawdopodobieństwem rzecz dotyczy umiejętności zarządzania . Optymiści częściej koncentrują się na problemach, zachowując pewien dystans i interpretują stresujące wydarzenia w bardziej pozytywny sposób, osłabiając zmartwienia i ograniczający myśli na ten temat. To z kolei pomaga zasypiać.

O badaniach można przeczytać w magazynie Behavioral Medicine:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy