Strona głównaZdrowieOptymiści mają zdrowsze serca

Optymiści mają zdrowsze serca

Warto widzieć „szklankę do połowy pełną", dzięki temu można liczyć na lepsze zdrowie, przekonują uczeni.
Optymiści mają zdrowsze serca [© Fotowerk - Fotolia.com] Ludzie, którzy mają optymistyczną wizję życia, cechują się znacznie zdrowszym układem krążenia. Do takie wniosku doszli uczeni z University of Illinois po przeprowadzeniu badań z udziałem ponad 5100 osób w wieku 45-84 lata.

- Osoby o najwyższym poziomie mają dwukrotnie większe szanse dobre zdrowie układu krążenia w porównaniu z ludźmi nastawionymi pesymistycznie - mówi prof. Rosalba Hernandez z Uniwersytetu Illinois. - Związek pozostaje znaczący nawet po uwzględnieniu aspektów społeczno-demograficznych (wieku, pochodzenia etnicznego, poziomu dochodów i wykształcenia) oraz stanu - dodaje prof. Hernandez.

Naukowcy przydzielali uczestnikom 0, 1 lub 2 punkty - co odpowiednio stanowi słabe, średnie i doskonałe wyniki - dla każdego z siedmiu wskaźników zdrowotnych. Następnie punkty były sumowane, i tak uzyskiwano ogólny wynik zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wyniki wahały się od 0 do 14 - im był wyższy, tym lepsze zdrowie oznaczał.

Ponadto u uczestników oceniano zdrowie psychiczne, poziom optymizmu i stan zdrowia fizycznego (na podstawie diagnoz zapalenia stawów, i nerek).

Optymiści cechowali się znacznie lepszym poziomem cukru we krwi i całkowitego niż pozostali. Co więcej, byli bardziej aktywni fizycznie, mieli zdrowsze wskaźniki masy ciała i rzadziej .

Ogólnie rzecz ujmując, optymistycznie nastawieni ludzie cechowali się 50 do 76 procent wyższym prawdopodobieństwem uzyskania wyników zdrowotnych w zakresie średnim lub idealnym.

Wyniki badań opublikowano w Health Behavior and Policy Review.

Inne badania również powiązały podobne czynniki stylu życia ze stanem zdrowia i dowiodły, że szczęśliwsi i mniej zestresowani ludzie mają niższe ryzyko ataku serca, a także rzadziej chorują np. na i rzadziej mają problemy z .

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy