Strona głównaZdrowieOpracowano sposób przewidywania pęknięcie tętniaka

Opracowano sposób przewidywania pęknięcie tętniaka

Tętniaki mózgu pojawiają się u 5 do 8 proc. ludzi. Jego pęknięcie może prowadzić do poważnego udaru i śmierci. Ponad jedna czwarta pacjentów, u których wystąpił udar krwotoczny, umiera przed dotarciem do lekarza.
Opracowano sposób przewidywania pęknięcie tętniaka [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Przewidzenie pęknięcia tętniaków ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki. Teraz opracowano model matematyczny, aby zbadać, jakie parametry wpływają na ryzyko jego pęknięcia przed zabiegiem chirurgicznym u konkretnego pacjenta.

Tętniaki powstają, gdy najsłabszy punkt naczynia krwionośnego przerzedza się i rozszerza. Po pewnym czasie zaś może pęknąć. W przypadku tych zaburzeń tętniczych mózgu, takich jak tętniak rozwidlenia tętnicy szyjnej wewnętrznej, po jego rozdarciu krew wydostaje się do jamy śródczaszkowej.

- Ponieważ medycy napotykają tętniaki w różnej fazie wzrostu, przeanalizowaliśmy rozwój tętniaków tętnicy szyjnej- mówi B. Jayanand Sudhir z Sree Chitra Tirunal. - Staraliśmy się określić dynamikę przepływu krwi na różnych etapach, aby zrozumieć ryzyko początku, rozwoju i pęknięcia - dodaje.

Zbadano rozmiar tętniaków, uwzględniając ich kształt i wielkość wybrzuszenia. Im większe są te parametry i im bardziej tętniak się rozszerza, tym bardziej wzrasta nacisk na jego ściany i przedłuża się czas przebywania krwi w tętniaku. To zaś powadzi do większego prawdopodobieństwa pęknięcia.

Wykonane u danego pacjenta skany tomografii komputerowej wprowadzono do modelu, który rekonstruuje geometrię i przepływ krwi w tętniaku. Następnie zastosowano równania matematyczne do opisania przepływu płynu, uzyskując informacje o ścianach naczyń krwionośnych i wzorcach przepływu krwi. - Aby ocenić ryzyko pęknięcia, połączono więc specjalistyczną wiedzę kliniczną i inżynieryjną - mówi Sudhir.

Eksperci chcą teraz stworzyć oprogramowanie, które pomoże lekarzom, w tym neurochirurgom, lepiej zarządzać leczeniem pacjentów wysokiego ryzyka. Zamierzają też wykorzystać model do oceny skuteczności różnych opcji leczenia tętniaków i zapobiegania wynikającym z ich pęknięcia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy