Strona głównaZdrowieOperacja bariatryczna najskuteczniejsza w ratowaniu życia ludzi otyłych

Operacja bariatryczna najskuteczniejsza w ratowaniu życia ludzi otyłych

Ludzie otyli są znacznie bardziej niż osoby o niższej wadze narażeni na różne dolegliwości i choroby, w tym takie zagrażające życiu. Z badań wynika, że operacja bariatryczna daje największe szanse na zmniejszenie ryzyka śmierci w wyniku tych kłopotów zdrowotnych.
Operacja bariatryczna najskuteczniejsza w ratowaniu życia ludzi otyłych [Fot. www.karrastock.com - Fotolia.com] Nowe badanie dowodzi, że osoby otyłe, które poddały się mają o połowę niższe ryzyko śmierci w porównaniu z ludźmi, których leczy się wyłącznie za pomocą diety i zmian w .

Autorzy porównali efekty chirurgii bariatrycznej i innych metod odchudzania, analizując długoterminowe ryzyko śmierci osób otyłych ( BMI powyżej 30). Wzięto pod uwagę dane ponad 33,5 tys. uczestników. Niemal 9 tys. z nich przeszło jeden z trzech typów operacji bariatrycznych. Zaiegi obejmowały bejmowały obejście żołądka metodą roux-en-Y, laparoskopowe opasywanie żołądka i rękawową resekcję żołądka.

Wszyscy uczestnicy byli minotorowani przez kilkanaście kolejnych lat. W ramach analiz zestawiono wyniki każdego tych pacjentów, którzy przeszli operację z tymi, które uzyskali pacjenci poddani niechirurgicznym metodom redukcji masy ciała.

Wskaźnik zgonów wynosił 1,3 proc. wśród osób po operacji (jakikmkolwiek jej typie) tymczasem wśród ludzi, u których nie przeprowadzono zabiegu, był na poziomie 2,3 proc. Taka różnica pozostała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, m. in. wieku, płci i obecności innych chorób. Ponadto osoby po operacji odznaczały się również większą redukcją w porównaniu do pozostałych i cechował ich niższy poziom cukru we krwi (mieli niższe zagrożenie cukrzycą).

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, nadwaga i są głównymi czynnikami ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym , chorób sercowo-naczyniowych i raka.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American Medical Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy